Všimnite si, čo je napísané na obaloch výrobkov, ktoré vám tak chutia a s obľubou ich nakupujete. My v Rebecce neraz žasneme nad tým, čo všetko sa do potravín pridáva, aby našim maškrtným jazýčkom chutili. Zoznamy éčok, konzervačných látok, stabilizátorov, protihrudkujúcich látok či umelých príchutí sú v niektorých prípadoch nekonečné. Ani zelenina a ovocie nie sú dokonalé - prekypujú pesticídmi, herbicídmi a dusičnanmi. Aj vinou týchto "zlepšovákov" rastie počet chorých a alergikov.
Zároveň sa zväčšuje skupina osôb, ktorým nie je ľahostajné, čo vkladajú do úst. Ekologické poľnohospodárstvo žne slávu ako nikdy predtým a biopotraviny dobýjajú svet. Slovensko nevynímajúc!
Prečo sme nevzdelaní?
Pestovanie špaldy - Ekotrend Myjava
Napriek tomu vieme v porovnaní so zahraničím o
biopotravinách málo. Mnohí Slováci ani len netušia, o čo ide.
"Ľudia si väčšinou myslia, že biopotraviny sú pre chorých alebo na nejaký druh diéty. Nevedia, že sú určené na bežnú konzumáciu. Rozdiel je len v tom, že biopotraviny sú vyrobené z kvalitných surovín bez použitia umelých hnojív a chemických postrekov. Pri spracovaní sa nepridávajú konzervačné látky, umelé farbivá či ochucovadlá. Informovanosť sa zlepšuje najmä vo väčších mestách, kde ľudia začínajú hľadať zdravé potraviny cielene, "... tvrdí Roman Kupec z ekologickej farmy
Ekotrend Myjava, ktorá sa zaoberá pestovaním, výkupom, spracovaním a distribúciou
biopotravín rastlinného pôvodu.
Jednou z príčin našej "nevzdelanosti" je podľa neho aj fakt, že štát nevynakladá žiadne prostriedky na propagáciu
biopotravín. V krajinách Európskej únie je situácia odlišná. Vlády zdravé stravovanie dotujú a podporujú. Napríklad v Taliansku platí už šesť rokov zákon, ktorý nariaďuje, aby všetky jedlá v školských jedálňach a nemocniciach boli pripravované len z biopotravín. Cieľom zákona je propagovať ekologické poľnohospodárstvo a kvalitné produkty. Aj keď nikto nemôže byť za porušenie tejto normy potrestaný, mnohí ju dodržiavajú. A tak sa dnes až štvrtina talianskych školákov stravuje v kvalite bio.
"U nás zostáva propagácia na výrobcoch. Našťastie sa situácia začína meniť. Vlani na jeseň sa konali prvé Dni ekologického poľnohospodárstva. Minister oficiálne pokrstil logo slovenského ekopoľnohospodárstva. Podujatie sprevádzali aj dni otvorených dverí na ekofarmách či ochutnávky biopotravín v obchodoch so zdravou výživou. "
Hľadajte oko a zebru
Rozlíšiť ekologicky vyprodukované potraviny od konvenčných nie je veľký problém, stačí si všímať balenie.
"Oficiálne certifikované biopotraviny musia mať na obale takzvané eko-oko, teda logo slovenského ekopoľnohospodárstva. Nesmie chýbať nápis , Vyprodukované v ekologickom poľnohospodárstve. Na našom trhu sú aj výrobky z Čiech, ich oficiálnym logom je biozebra,"... vysvetľuje Roman Kupec. Pri kúpe sa nedajte oklamať nápismi ako produkt zdravej výživy alebo prírodná potravina. Nejde o certifikované biopotraviny
Spravodlivá cena
Vyšší podiel ručnej práce je jedným
z faktorov oprávnene vyššej ceny biopotravín
Kto by sa nechcel stravovať zdravo! Nejedného záujemcu však odradí vyššia cena biopotravín - v priemere sú drahšie o dvadsať až štyridsať percent, niektoré aj o viac. Prečo by si mal kúpiť kilo múky za päťdesiat korún, keď za obyčajnú dá šesť, prečo by mal za jablká utratiť štvornásobne viac? Cena
bioproduktov však podľa odborníkov zodpovedá kvalite. Pri ekologickej produkcii hrozia vyššie straty, využíva sa viac ručnej práce (zber pásaviek, plenie), tovar sa vyrába sezónne a v menších sériách.
Okrem toho sa biopotraviny spracúvajú a skladujú bez použitia chemikálií - majú preto kratšie doby trvanlivosti. Jedným z nákladov je i samotná certifikácia výrobku. Roman Kupec objasňuje ďalšie dôvody vysokej ceny na pestovaní pšenice špaldovej.
"Je to obilnina, ktorá má menší výnos ako klasická pšenica. Po pokosení zostane zrnko zabalené v pleve, a tak ju musíme dodatočne lúpať, čo nie je potrebné u klasickej pšenice. Navyše, nehnojíme umelými hnojivami. Živiny dodávame do pôdy takzvaným zeleným hnojením. Necháme napríklad vyrásť ďatelinu a zaorieme ju do pôdy. V čase, keď na poli rastie ďatelina, nevyprodukujeme nič iné. " Zástupca ekofarmy je presvedčený, že vyššia cena biopotravín a nedostatočná osveta nie sú jedinými kameňmi úrazu.
"Problém je aj v rebríčku našich hodnôt. Bez mihnutia oka zaplatíme za balíček čipsov štyridsať korún. Ale ak máme dať rovnakú sumu za štyristo gramov celozrnných biocestovín, z ktorých sa najedia viacerí, o hodnote jedla nehovoriac, pozeráme sa na to inak. "
Nakupujem na farme
V krajinách, kde má ekologické poľnohospodárstvo dlhú tradíciu a štátnu podporu, je výber biopotravín široký a dá sa tam zohnať všetko. V Nemecku dokonca vznikajú prvé siete supermarketov, ktoré ponúkajú iba biotovar. Keď sa chcete stravovať ekologicky a nemienite sa presťahovať do Nemecka, Holandska či Švédska, na zaobstaranie obživy budete musieť vynaložiť o niečo viac námahy.
"Na slovenskom trhu je nedostatok mliečnych výrobkov, mäsa, čerstvého ovocia a zeleniny. Dajú sa kúpiť priamo na farmách, len čiastočne aj v supermarketoch. Naopak, so suchými potravinami ako obilniny, výrobky z obilnín a múky, cestoviny, vločky, strukoviny, sušené ovocie či oleje už problém nie je. Vzniklo veľa nových obchodov, ktoré sa špecializujú iba na biopotraviny alebo hlavne na ne. Novinkou sú samostatné sekcie v supermarketoch. "
Podfuky neobjavili
Kvalita potravín ekologického poľnohospodárstva sa prísne sleduje - od spracovania a výroby až po distribúciu.
"Každý producent musí spĺňať podmienky zákona o potravinách a biofarmách, ako i zákona o ekologickom poľnohospodárstve. Biofarmárov kontrolujú viackrát ročne, napríklad odoberaním vzoriek výrobkov. Nesmú obsahovať ťažké kovy a pesticídy. Nesleduje sa len hygiena či spracovanie, ale napríklad i porasty rastlín, "... vysvetľuje špecialista.
Žiadny výrobca nesmie svojvoľne používať označenia BIO alebo EKO. Napriek tomu mnohých nedôverčivých spotrebiteľov trápi otázka, či šikovní obchodníci predsa len nepredávajú klasické potraviny pod drahším logom. Keď je výrobok zabalený, dá sa ľahko odlíšiť, ale pri zelenine, ovocí či čerstvých koláčikoch je to už horšie.
"Zatiaľ sme sa s takýmto prípadom nestretli, "... tvrdí Roman Kupec.
"Túto otázku dostávam často a nie je mi jasné, kde pramení nedôvera.“ Je to tým, že sú spotrebitelia často podvádzaní?
Paradoxom je, že ak sa niekto snaží vyrobiť kvalitný a zdravý výrobok v kvalite BIO, musí to dokazovať. Keď niekto predáva nekvalitné potraviny, nemusí dokazovať nič. V každom prípade platí, že ak predajca prezentuje výrobok ako BIO, zákazník si môže vyžiadať na nahliadnutie certifikát.
"Kiežby poctivosť výrobcov i obchodníkov na našom trhu vydržala čo najdlhšie! Napríklad v Čechách sa už podfuky tohto typu objavili. Istá firma uviedla na trh produkt pod názvom Ekovejce, nemala však osvedčenie od certifikačného orgánu. Pokuta ju neminula.“
Maštaľ a záhradka
Ak sa vám nechce zháňať biopotraviny po obchodoch alebo cez internet, vyprodukujte si ich sami. Postačí vám záhradka alebo maštaľ za domom. Dalo by sa povedať, že všetko, čo si vypestujete alebo vychováte doma, je bioprodukt.
"Ale platí to len v prípade, keď manžel nechodí po záhradke so striekačkou na pleci a neochucuje zeleninu rôznymi chemickými prípravkami. Robí to u nás dosť záhradkárov, "... dodáva odborník.
Obrat na trhu s
biopotravinami rastie v Európe o 20 percent ročne. Svetovou jednotkou v bioprodukcii je Austrália, za ňou Argentína. V Európe víťazí Švajčiarsko a Taliansko.
BIOPOTRAVINY
- sú vyrobené z produktov kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva,
- pri ich pestovaní sa nesmú používať umelé hnojivá, škodlivé chemické postreky či geneticky modifikované organizmy,
- hnojí sa maštaľným hnojom a kompostom,
- zvieratá nie sú týrané, dostávajú prirodzenú potravu, majú voľný výbeh; rastové hormóny a antibiotiká sú zakázané,
- pri spracovaní biosurovín sa nevyužívajú škodlivé éčka, chemické farbivá a ochucovadlá, umelé sladidlá a konzervačné látky, syntetické vitamíny,
- môžu sa pridávať len pozitívne éčka, teda látky, ktoré sa vyskytujú bežne v prírode alebo sú zhotovené z prírodných surovín, napríklad kyselina askorbová (vitamín C), oxid uhličitý, kyselina mliečna a citrónová,
- nie je povolené ani ožarovanie, bielenie, sterilizovanie formaldehydom či mikrovlnný ohrev,
- syry a mliečne výrobky sa nebalia do hliníkových fólií,
- džemy, nátierky, mäso, mlieko, ovocné a zeleninové šťavy nenájdete v plastoch.
Majú aj nedostatky:
- premenlivejšie zloženie,
- možná zvýšená kontaminácia mikróbami,
- možný obsah prírodných toxických látok (alkaloidy, mykotoxíny),
- horšia technologická kvalita (napr. nižší obsah lepku),
- obmedzený sortiment,
- vyššia cena,
- menšia dostupnosť.
Málo farebné, málo sladké
BIO čaj z Ekotrendu Myjava s echinaceou Ružové ráno
je zaručene bez syntetických farbív a príchutí
Cieľom potravinárskeho priemyslu je dosiahnuť čo najväčší zisk, bez ohľadu na naše zdravie. Prírodné suroviny nahrádzajú chemické látky. Výsledkom sú farebné a voňavé jogurty aj bez pravých jahôd, do zlatista zafarbené čipsy alebo litrový kečup za pár korún. Umelé aditíva majú na svedomí problémy s trávením, bolesti hlavy, vyrážky, alergie, astmu, ale i hyperaktivitu a nesústredenosť. Oslabujú imunitu a regeneračné schopnosti organizmu. Navyše, otupujú naše zmysly a na deti pôsobia ako droga. Sme tak zhýčkaní chémiou, že skutočné prírodné potraviny sa mnohým zdajú fádne, málo slané, sladké či farebné. Keď prvýkrát uvidíte biošunku, bude vám pripadať málo ružová - ale práve to je jej prirodzená farba! V klasických údeninách sa o ružový odtieň stará nebezpečný dusitan sodný E250, ktorý môže údajne spôsobiť aj rakovinu žalúdka.
POMALY ĎALEJ ZÁJDEŠ
Biozelenina má vyšší obsah vlákniny, minerálnych látok, vitamínov i antioxidantov, ktoré sú dôležité v boji proti rakovine. Je v nej viac horčíka (o 29 %), vitamínu C (o 27 %) i železa (o 21 %). Menej sa kazí, takže ju môžete dlhšie skladovať. Rast plodín sa neurýchľuje - obsahujú menej vody a viac sušiny, majú výraznú a prirodzenú chuť.
Pokusy švajčiarskych poľnohospodárov napríklad ukázali, že biojablká majú pevnejšiu dužinu a na konci skladovania sú chrumkavejšie.
Aneta Graindová
Článok vyšiel v časopise Rebecca zo 6.7.2006