31. 10. 2006 požiadalo v spoločnom otvorenom liste 18 mimovládnych organizácií (MVO) zo 14 európskych krajín riaditeľstvo obchodného reťazeca Lidl o zásadné zníženie predaja potravín obsahujúcich zostatky pesticídov (rezíduá) a zvyšovanie predaja ekologických a Fair Traide*-ových výrobkov vo všetkých európskych predajniach.
Rezíduá pesticídov v potravinách sú vážnym problémom, čo dokazujú výsledky európskych monitoringov ako aj výsledky posledného prieskumu verejnej mienky v EÚ, kde 63% opýtaných má obavy pred zdraviu škodlivými pesticídmi v ovocí a zelenine. [1]
Pesticidy - neviditelna hrozba
Lidl bol hodnotenený ako jeden z najhorších obchodných reťazcov v predaji rezíduami kontaminovaných potravín, predovšetkým ovocia a zeleniny. Test a analýzy organizovala mimovládna organizácia Greenpeace v Nemecku koncom roku 2005.
Krátko na to prijal Lidl v Nemecku opatrenia na redukciu rezíduí v jeho výrobkoch predávaných v Nemecku. Spustil rozsiahly kontrolný systém a nové interné štandardy kvality, ktoré limitujú prípustný obsah rezíduí pesticídov v zelenine a ovocí na 1/3 oficiálnych limitov platných v Nemecku.
Lidl rovnako začal predávať výrobky Fair Trade* vo všetkých svojich nemeckých predajniach. Na viac zaviedol systém vlastnej certifikácie a predaja kvalitných výrobkov s označením
QS, v rámci ktorých sa monitorujú aj rezíduá pesticídov.
Ďalším konkrétnym krokom bolo zastavenie predaja konvenčne pestovaného stolového hrozna, ktoré dlhodobo prekračovalo interné limity pre rezíduá.
Program obchodného reťazca na znižovanie rezíduí v potravinách je v súčasnosti viazaný len na predajne Lidl v Nemecku. Rezíduá pesticídov sa však nachádzajú v celej Európe aj v potravinách predávaných na Slovensku [2].
„Spotrebitelia v našej krajine potrebujú byť rovnako chránení pred negatívnymi účinkami pesticídov ako občania Nemecka.
Preto vyzývame Lidl a ostatné obchodné reťazce na Slovensku, aby prijali účinné a transparentné mechanizmy na zabezpečenie predaja zdravých potravín bez rezíduí pesticídov s uprednostnením domácej produkcie.
Rovnako požadujeme postupné zvyšovanie ponuky ekologických a Fair Trade-ových* produktov, ktoré zohľadňujú nie len zdravie človeka ale rovnako i sociálne a environmentálne dopady pri svojej výrobe“
* Fair Trade produkt je produkt väčšinou z rozvojových krajín, ktorý bol od výrobcu/poľnohospodára zakúpený za spravodlivú cenu zohľadňujúcu všetky jeho náklady.
[1] – Európska komisia, Special Eurobarometer Risk Issues, február 2006
[2] – Vieme čo jeme? – leták Centra pre trvaloudržateľné alternatívy,
www.cepta.sk - pesticídy
Zoznam 18 organizácií zo 14 krajín EÚ, ktoré podpísali spoločný list za potraviny bez rezíduí a
celé znenie listu (.pdf dokument)