Ďalšie u nás používané členenie vnútrozemských mokradí je podľa spôsobu ich zásobovania vodou na tri základné systémy: močiarny, riečny a jazerný.
Ďalšie u nás používané členenie vnútrozemských mokradí je podľa spôsobu ich zásobovania vodou na tri základné systémy: močiarny, riečny a jazerný. V prípade riečneho a jazerného systému sú mokrade priamo ovplyvňované hladinou vody v rieke alebo jazere. Do mokradí močiarneho systému sa voda dostáva povrchovým alebo podpovrchovým prítokom, vyvieraním podzemnej vody na povrch, počas záplav alebo priamo zrážkami:
Močiarny systém mokradí nehraničí s hlbokovodným prostredím. Tvoria ho najrozsiahlejšie mokrade vo všetkých formáciách. Vegetácia má väčšinovú pokryvnosť (viac ako 50 %). Musí spĺňať vyššie uvedené tri základné podmienky na zaradenie medzi mokrade.
Močiarny systém mokradí

Močiarny systém mokradí
Riečny systém mokradí sa nachádza pri vodných tokoch, kde je prítomné aj hlbokovodné prostredie. To znamená, že hĺbka rieky je aspoň v niektorých častiach viac ako 2 m pri priemernej hladine. Mokrade menších tokov, ktoré nespĺňajú túto podmienku, zaraďujeme do močiarneho systému. Od podobných mokradí močiarneho systému sa odlišujú hlavne narušovaním vodnou eróziou a lepšími svetelnými podmienkami.
Riečny systém mokradí

Riečny systém mokradí
Jazerný systém mokradí musí spĺňať tie isté podmienky ako predchádzajúci. Rozdiel medzi nimi je v prúdení resp. stagnácii vody. Tieto mokrade vznikajú okolo hlbších jazier, rybníkov a vodných nádrží, ktorých hĺbka presahuje 2 m. Od podobných močiarnych mokradí sa líšia svetelnými podmienkami a tým, že pobrežná zóna je ovplyvnená vlnením vodnej hladiny.
Jazerný systém mokradí

Jazerný systém mokradí
Článok vyšiel v rámci seriálu
Mokradné ekosystémy.