BIO spotrebiteľ

Dubovo - jaseňovo - brestový les

04.10.2006 00:33
Tvrdý lužný les možno nájsť na vyššie položených miestach, ktoré sú suchšie a ležia mimo dosahu pravidelných záplav. Záplavy trvajú kratšie a hladina podzemnej vody kolíše počas roka v menšom rozsahu.
K tvrdým lužným drevinám patrí dub letný (Quercus robur), jaseň úzkolistý (Fraxinus angustifolia) alebo jaseň štíhly (Fraxinus excelsior) a brest hrabolistý (Ulmus minor).

Čiastočne sú zastúpené aj topole z mäkkého lužného lesa. Kroviny sú veľmi dobre vyvinuté. Prítomné sú druhy ako čremcha obyčajná (Padus avium) a baza čierna (Sambucus nigra). Vegetácia má bujný vzhľad a bohatšie druhové zastúpenie, pretože v nivných pôdach sa nachádza veľké množstvo živín. V tvrdom lužnom lese môžeme nájsť na jar veľa kvitnúcich druhov, ktoré využívajú dostatok svetla ešte pred olistením stromov. Patrí k nim snežienka jarná (Galanthus nivalis), blyskáč jarný (Ficaria verna), chochlačka dutá (Corydalis cava) a cesnak medvedí (Allium ursinum).

Tvrdý aj mäkký luh majú podobné zastúpenie vtáčích druhov. V tvrdom luhu sú však menej časté záplavy, preto tu môžu hniezdiť i druhy, ktoré si stavajú hniezda na zemi - kolibiarik sykavý a ľabťuška hôrna. Z tých istých dôvodov tu majú svoje nory i väčšie šelmy - kuna lesná, jazvec obyčajný a líška obyčajná.

Tvrdý luh lesníci vysoko hodnotia vďaka kvalitnému dubovému a jaseňovému drevu. Na Slovensku nie je taký vzácny ako vŕbovo-topoľový les. Všeobecný pokles hladiny podzemnej vody, zapríčinený melioráciami, na mnohých miestach viedol k zmene mäkkého luhu na tvrdý.


Článok vyšiel v rámci seriálu Mokradné ekosystémy.





Hodnotenie: 100%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Dubovo - jaseňovo - brestový ...



    Pridať názor na článok





    BIO magazín

    Toky nie sú stoky!
    Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.



    Najčítanejšie v rubrike



    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií