Správne odpovede:
- Dohovor o mokradiach majúcich medzinárodný význam, predovšetkým ako biotopy vodného vtáctva sa nazýva: Ramsarská konvencia (dohovor).
2- Uveď aspoň dva faktory, ktoré predstavujú ohrozenie pre mokrade: regulácia vodných tokov, výstavba priehrad a ochrana územia pred povodňami, odvodňovanie pozemkov, zasypávanie a tzv. rekultivácie mokradí („zúrodňovanie“ mokradí), zasypávanie odpadom, výstavba, eutrofizácia, acidifikácia, neúnosné rekreačné aktivity
- Napíš názov aspoň jednej rašeliniskovej lokality, ktorá je chránená Ramsarským dohovorom: Jurský Šúr, Alúvium Rudavy, Mokrade Turca a Mokrade Oravskej kotliny.
- Žaba, ktorá sa môže zahrabať až do hĺbky 1 metra sa nazýva: hrabavka škrvrnitá.
- Vymenuj štyri pásma na ktoré delíme tečúce vody podľa životných podmienok rýb: pstruhové, lipňové, mrenové, pleskáčové.
Zo správnych odpovedí boli vylosovaní 3 súťažiaci, ktorí majú možnosť vybrať si z našej ponuky publikáciu.
Aurélia Vencelová
Margita Horvathová, Košice
Pater Szabo, Košice
Na začiatku sme sľúbili, že jeden z Vás, ktorý sa zúčastnil všetkých kôl súťaže “Po Frodových stopách” získa od nás hodnotnú publikáciu o vode. Do našej súťaže sa síce zapojilo 88 ľudí, ale ani jeden súťažiaci sa nezúčastnili všetkých kôl. Publikáciu preto presúvame do ďalších súťaží.
Čo povedať na záver?
Počas ôsmich mesiacov ste sa mali možnosť oboznámiť nielen s fenoménom vody, ale aj s prostrediami, ktoré voda ovplyvňuje a v neposlednom rade aj s aktivitami, ktorých realizáciou môžete ovplyvniť nielen stav Vášho miestneho potoka, ale môžete nimi skvalitniť aj život Vašej komunity. A o tom vlastne bola Frodova cesta. O ukázaní toho, ako naše každodenne rozhodnutia, každodenne činy, všetko to čo urobíme a aj všetko čo neurobíme, niekedy veľmi razantne a niekedy vleklo a dlhodobo, ovplyvňuje veci okolo nás – životné prostredie, medziľudské vzťahy …
Frodova cesta nemá koniec. Je to cesta naprieč generáciami ľudí v rieke času, cesta, ktorá dáva nášmu životu rozmer a hlbší zmysel. Je to cesta zdieľanej zodpovednosti za osud vašej rodiny, vašich priateľov, vašej komunity v ktorej žijete, tejto planéty a cez ňu všetkého čo vás obklopuje. Náš seriál končí, ale Vaša cesta by mala pokračovať. Lebo za mrakmi sa vždy skrýva slnko.
Súťaž a súťažný seriál sú výsledkom spolupráce Centra environmentálnych aktivít z Trenčína a Občianskeho združenia TATRY z Liptovského Mikuláša, a sú súčasťou dlhodobej kampane Občianskeho združenia Tatry - „TOKY NIE SÚ STOKY!“ zameranej na občiansky aktivizmus a občiansku zodpovednosť voči miestnym vodným tokom a vodným zdrojom. Tieto aktivity sú realizované vďaka finančnej podpore Regionálneho environmentálneho centra pre krajiny strednej a východnej Európy z prostriedkov Rozvojového programu spojených národov (UNDP) a Global Environment Facility (GEF) v rámci Dunajského národného grantového programu.