BIO spotrebiteľ

Vratné obaly

24.01.2007 09:00
Pri niektorých výrobkoch je dobré využívať vratné obaly, ktoré je možné niekoľkonásobne opätovne použiť. Vratnými obalmi sú najmä sklenené fľaše a niektoré plastové fľaše na nápoje.
V súčasnosti používanie vratných obalov klesá vplyvom zmeny v obchodných vzťahoch výrobcov a predstaviteľov obchodnej siete. Pre výrobcov je efektívnejšie využívať jednorazové plastové alebo sklenené obaly, pretože nie je potrebné zabezpečovať zber, prepravu a čistenie vyzbieraných fliaš. Odporcovia vratných obalov tiež argumentujú tým, že systém vratných obalov zaťažuje životné prostredie znečisťovaním veľkého množstva vody, ktoré je potrebné na dôkladné umytie použitých obalov.

Dopad výroby rôznych obalových materiálov na životné prostredie

    Kritické množstvo Kritické množstvo  
Materiál Energia
(MJ/kg)
Vody
(m³/kg)
Vzduchu
(m³/kg)
Pevný odpad
(dm³/kg)
Hliník 171,2 4 048 597 640,3 1 902,9
Sklo recyklované z 50 % 7,5 292 957 1,3 237,9
Polyetylén 47,4 231 184 107,3 292,8
Polypropylén 50,0 331 541 122,2 300,9
Polyetyléntereftalát 69,5 692 351 119,7 295,1
Polystyrén 56,2 675 888 60,2 338,4
Polyvinylchlorid 42,5 668 957 307,2 401,5
Papier nebielený 38,8 623 658 704,5 341,5
Papier bielený 47,3 718 711 1 487,7 355,2
Nápojový kartón 33,1 381 440 948,3 287,0
Pocínovaný plech 33,3 772 950 108,0 768,6
(Teo Wams: Packaging and sustainable development, Amsterdam, 1992)

Poznámka: Kritické množstvo predstavuje taký objem vzduchu či vody, ktorý by zriedil vypúšťané škodliviny na koncentrácie prípustné podľa hygienických noriem.

Porovnanie niektorých dopadov na životné prostredie pri použití sklenej fľaše a viacvrstvového škatuľového obalu

1 mil. litrov nápoja Sklenená fľaša Viacvrstvový obal
Spotreba vody (m?) 486 2 200
Spotreba energie (GJ) 1 510 2 195
Emisie SO2 550 940
Tuhý odpad (t) 17 31
(Teo Wams: Packaging and sustainable development, Amsterdam, 1992)

Porovnanie spotreby televízora so spotrebou energie pre výrobu obalu na jeden liter piva

Spotreba energie pri rôznych formách balenia
(Prepočítané na minúty zapnutej televízie – príkon 120 W)
Ušetrená energia voľbou vratnej sklenenej fľaše
v minútach zapnutej televízie 120 W
Vratná sklenená fľaša 34 min. -
Nevratná sklenená fľaša 312 min. 278 min., čiže 5 dielov seriálu Dallas
Nevratná pocínovaná plechovka 380 min. 346 min., čiže 7 dielov seriálu Akty X
Nevratná hliníková plechovka 758 min. 724 min., čiže 8 futbalových zápasov
(Spolkový úrad pre životné prostredie, Berlín)

Na zabezpečenie kolobehu vratných obalov je potrebná vzájomná spolupráca výrobcu, veľkoobchodu, maloobchodu a spotrebiteľa. Aby sa dosiahla čo najväčšia úspešnosť spätného zberu, sú obaly zálohované. Spotrebiteľ pri nákupe zaplatí určitú sumu za obal, ktorá mu je pri vrátení v predajni odrátaná z nového nákupu. Vratné fľaše majú mnohoraké využitie. Využívajú sa najmä na balenie a distribúciu minerálnych stolových vôd, malinoviek, mlieka, vína, piva a niektorých destilátov. Vratná fľaša sa priemerne použije 18 – 30 krát, niektoré typy fliaš dokonca až 80 a viac krát.

V mnohých obchodných prevádzkach sa snažia systém vratných obalov obmedzovať nepreberaním použitých fliaš od zákazníkov, prípadne zavádzajú rôzne obmedzenia. Problematická je i hodnota zálohy za vratný obal. Jej výška nie je rovnaká vo všetkých obchodoch, čo vytvára rôzne problémy pri preberaní obalov späť. Podľa zákona o ochrane spotrebiteľa nemajú obchodné prevádzky právo na žiadne obmedzovanie systému vratných obalov.

Zákon č. 634/1992 Zb. o ochrane spotrebiteľa (v znení neskorších predpisov)

Podľa § 18 uvedeného zákona, výkup vratných zálohovaných obalov nemožno viazať na nákup tovaru. Vratné zálohované obaly, v ktorých sa predávajú výrobky, sa musia v prevádzkarni, kde sa výrobky v takých obaloch predávajú, vykupovať po celú prevádzkovú dobu. Množstvo vykupovaných vratných zálohovaných obalov nesmie predávajúci obmedziť. Spotrebiteľ nie je povinný preukázať predávajúcemu zálohovanie vratných obalov.


Vratné obaly sa nedajú využívať na plnenie olejov, saponátov a podobných výrobkov, pretože náklady na čistenie fliaš by boli veľmi vysoké a dodržiavanie hygienických noriem by bolo problematické.

Nevratné obaly sú drahé

Podľa zdrojov Hnutí DUHA, pôsobiacej v Českej republike, zaplatí priemerný český spotrebiteľ v dôsledku zrútenia zálohových systémov ročne za nápoje, mlieko a ďalšie výrobky o 1 118 korún viac. Tento odhad vychádza z porovnania ceny nevratných obalov a nákladov na jeden obeh vratného obalu a priemernej spotreby najvýznamnejších druhov nápojov. Vychádza pritom zo súčasného podielu nevratných obalov na trhu.

(Odpady 4/2000)





Hodnotenie: 96.6%, 6 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Vratné ...

    Vdaka za pekny prehlad!

    Kiez by vyrobcovia dokazali prehodnotit svoj vytah k zivotnemu prostrediu..... ziskom....a hlavne k zakaznikovi!

    Chcela by som si napr. kupit mlieko v sklenenej flasi, ale nemam kde.....

    Reakcia

    Dakujem za reakciu. To, co ste nacrtli je realita. V absolutnej vacsine slovenskych miest a obci uz mozete o mlieku vo flasi iba snivat. Paradoxne to vsak nie je chyba obchodnych retazcov, ale chyba ludi. Na trhu vladne ista dynamicka rovnovaha medzi ponukou a dopytom. Kde je nie zaujem ludi, nebude ani ponuka. Vacsina miest a obci, obyvatelia tychto sidel, bezproblemov rezignovali na rozvrat unikatneho zalohovaneho systemu flias, ktorym sa vyzbacovalo Ceskoslovensko. Zacalo o okolo roku 1993, kedy velke spolocnosti (nie mliekarenske, ale tie na vymyvanie mozgov, ich nazvy nebudem spominat) masivne obchadzali slovenske mliekarne a ponukali prechod na technologie viacvrtstvovych obalov, za velmi, velmi zaujimave ceny dodaviejk technologie + iste obdobie dodavky obalov za zvyhodnene ceny (nazvem to startovaci balicek). Nase mliekarne na to pristupili. Druha moznost, ako to odmietnut - zastavit , boli spotrebitelia. Naivne som si myslel, ze predsa tradicne agrarne a vidiecke Slovensko, babky v sukniciach, nemoze prijat taku, sprepacenim hovadinu, ako su multimaterialove viacvrtstvove obaly. Zial, mylili som sa. Slovenasko to "spapalo" aj s navyjakom, ukryte sa postsocialisticke hesla: setri to ruky nasich zien (lahkost obalov), setri cast (skonzumujete a vyhodite) ... Vrcholom vsetkeho, aspon premna bola reklama, kde inac skvela herecka pani Kolnikova, tvrdila, o jednom z tychto vyrobkov "Mlieko ako od babicky". Mal som babicky, dokonca tri, lebo dedo sa rozviedol, ale hodnotovy svet ziadnej z nich nebol postaveny na takomto tvrdeni.
    Ad. dva: Dookola. vsade omielam, ze svet sa vzdy meni zdola. udia rozhoduju o svojom "verejnom priestore", o tom, ci sa bude znasilnovat za ieleho dna, ci sused zbura stechu a odpad vynesie za dedinu, ci bude mlieko vo flasiach. Nemam cas, na to su urceni zodpovedni ludia ... su len vyhovorky. Cas je konstantne univerzum, z ktoreho nadelujeme ludom, myslienkam a ideam podla, aky svet chceme mat, akymi ludmi chceme byt obkopeny, v ake hodnoty verime. Veci sa nedejku iba tak, bez pricinenia, samovolne .... 5,4 miliona ludio sa pokojne pozeralo na zdevastovanie Tatranskeho narodnehoparku, pritom vsetci miluju prirodu. V obchodoch bude to, co ludia budu kupovat. Bulvar tazi z toho, ze ludia su na jednej strane pobureni z jeho obsahu, na strane druhej neskutocne zvedavi. Okrem toho je lahsie hrabat sa v cudzich zivotoch, nez sa pozret na sebe, lepsie je platat svoj zivot pribehmi inych, nez pisat svoj pribeh. Liptovskomikulaskska mliekaren patri do konzorcia jednej z najsilnejsich mliekarenskych spolocnosti na svete. Napriek tomu, z mesta kde maju mliekaren, nevytlacili mlieko vo flasi. Preco? Lebop cat ludi to chcela a nieco pre to urobili. Nie je prijemne, ak Vam denne vola 50- ludi s tym, ze kde je mlieko vo flasi, ak 100-ludi dene povie v predajni, hmm. tak nemate mlieko vo flasi, tak asi pojdem inde. Neznamena to, ze cely Mikulas pije mlieko z flase. Ale aspon sa uchranilo to zakldne, moznost volby. Ja osobne, v den, ked nebude mlieko vo flasi, ho prestavam pit.
    Rudolf PADO

    re: Reakcia

    "...5,4 miliona ludi sa pokojne pozeralo na zdevastovanie Tatranskeho narodneho parku, pritom vsetci miluju prirodu." "... Ja osobne, v den, ked nebude mlieko vo flasi, ho prestavam pit."

    S tym pokojnym prizeranim to nezodpoveda realite... Alebo kravicka ci kozicka sa da s citom a ekologicky chovat aj na nevyuzitych pastvinach v narodnych parkoch ci chranenych uzemiach. Gazdovia v minulosti nemali nikdy problem problem s vratnymi obalmi. Ked ich vsak system zlikvidoval, pustil ku kormidlu novych "gazdov". Co tak trocha sa zamyslet nad konstruktivnostou svojich prehlaseni, presne popisovat historiu a poucit sa z nej...

    Odpovedat 2

    Je to uplne konstruktivne a zial nerozumiem Vasej pripomienke. Z Tatier bolo, bez verejnej diskusie, odvezene drevo za 3 mld. Vacsina Slovakov sa na to spokojne pozerala. Mna naozaj nezaujimaju akesi vseobecne recicky, ktore prednesie pani ucitelka ziacikom o tom "Aku mame krasnu prirodu", stylizovane vyberove fotky v reprezentacnych fotografickych publikaciach ... , ja vidim realitu a v ramci svojich ludskych moznosti sa snazim nieco aj zmenit. Casto su to veci, za ktore su tu velmi dobre plateni statni uradnici, z ktorych cast zaujima iba to, ci uz je 15.30 hod., a ci sa este neminula kava. Ochrana prirody je pre vacsinu ludi problem na 98. mieste zaujmu, a to aj v oblastiach s 5 % nezamestnanostou, kde sa na prioritu soc. problemov a nezamestnanosti moze odvolavat iba demagog (5 % ludi nerobilo ani za sociku, iba chodili do prace, aby mali sptempel v obcianskom. Pri kazdej stavbe sa z 5-tich robotnikov 3 opierali o lopatu, to vsetko za "klokotu" kombajnov, akcii typu "Ani zrno nazmar" - skoda len, ze na krajnici cesty sa dali nazametat metraky roztruseneho obilia .... ).
    Tu popisovanie historie nepomoze. Treba(lo) konat. Zial, vzdy ked slovaciska stali na historickom rozhrani, tak pokojne sledovali ako to dopadne a potom sa vcas pridali k vitazom. Preto si tuto krajinu vzdy zobral kazdy kto si ju chcel zobrat - nemci, komancovia, rusi, kolektivizatori ... za pokoreho pozerania mlciacej vacsiny.
    S chovom kraviciek v NP a CHKO, tak akoto tu bolo zavedene v alpinskom stupni zasadne nesuhlasim. Dodnes sa niektore uzemia spamatavaju s erozie. Sposob zoslapavanie sklonitejsich pasienkov a to co to vyvolava je viditelne aj v tzv. volnej krajine na TTP (vid. napr. publikacia R. Midriak . Racionalne vyuzivanie a unosnost vysokych pohori Slovenska). Ovce a kozy su uz ina rec a je to na diskusiu, prip. spolocensku dohodu, a myslim si, ze je to aj vhodny manazmentovy nastroj pre NATURA 2000. V ziadnom pripade, by vsak nemohlo ist o tisicove stada a zial, tu narazime na ekonomiku (To netvrdim ja, to budu tvrdit ty, ktorym by sa to pripadne ponuklo - ovca ako manazmenovy nastroj pre udrziavanie niektorych horskych luk. Viem aky je problem so zarastaniom luk v NPR Ohniste a dodnes sa nedoriesilo ich spasanie, nakolko o to nie je zaujem. Uz sa uvaovalo aj o dopravu mulcovaca na vrtulniku.).
    Okrem toho, tisice hektrov pozemkov lezia ladom a to len preto, ze cast restituentov si po neznej myslelo v akom baliku budu za par rokov, ked im vratia podu. Je to tu nedomyslene, ale za to nemozeme ani ja a ani VY.
    Rudolf Pado

    ad: Odpovedat 2

    Mlciaca vascina prameni z historickej skusenosti. Najlepsich ludi spravidla vzdy zradili ich vlastni za judasky gros ci osobne vyhody. Budte preto opartny, nakolko dnesna "mlciaca vascina" sa sprava stale rovnako. Mate pravdu, ked konstatujete: "Zial, vzdy ked slovaciska stali na historickom rozhrani, tak pokojne sledovali ako to dopadne a potom sa vcas pridali k vitazom. Preto si tuto krajinu vzdy zobral kazdy kto si ju chcel zobrat - nemci, komancovia, rusi, kolektivizatori ... za pokoreho pozerania mlciacej vacsiny." Nova "slovenska kapitalotvorna vrstva" momentalne pod modrou zastavou zo zlatymi hviezdickami realizuje v horach i na poliach CAP, pricom este pred nedavnom pod cervenou hviezdou a zastavou s kosakom a kladivom budovala svetle zajtrajsky. Niet nad "uprimnost a presvedcenie". Opat mate pravdu ak hovorite, ze treba konat. No iba nastrojmi, a na uzemi, za ktore nesieme priamu a osobnu zodpovednost. Vsetko ostatne je o "svetlych zajtrajskoch", v minulom storoci prevazne cervenych, v tomto nadejne modrych, v buducom mozno zltych... Racionalne vyuzivanie a unosnost vysokych pohori Slovenska je jeho prirodnych zdrojov je vsak o prirodzenej ucte k Matke Zemi, ktorej potrebam vsak zial vacina ludi dnes nerozumie. V politike ma vsak vacsina pravdu a vitaz berie vsetko... Priroda nie je demokraticka a riadi sa inymi zakonitostami. Nakoniec sa sama vysporiada zo vsetkym, co jej skodi. Je iba smutne vidiet, ako si to odnasaju aj tie zive bytosti a ludia, co za to priamo nemozu.



Čítať celú diskusiu k článku (7 príspevkov)   Pridať názor na článok





BIO magazín

Odpad



Najčítanejšie v rubrike



Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií