Lúčny med
Chovateľ -
ekologický včelár musí byť registrovaný v súlade so zákonmi EU a ČR o ekologickom poľnohospodárstve a musí rešpektovať všetky dané zákonné podmienky, hlavne umiestniť včelstvá tak, aby bol zaručený dostatok prírodného nektáru, medovice a peľu pre včely a prístup k vode. Umiestnenie musí byť také, aby v okruhu 3 kilometrov od umiestnenia včelstiev sa zdroje nektáru a peľu skladali prevažne z kultúr pestovaných ekologickým spôsobom a/alebo divoko rastúcimi rastlinami a zaistiť dostatočnú vzdialenosť od všetkých nepoľnohospodárskych zdrojov znečistenia, ktoré by mohli viesť k zamoreniu. Musí vylúčiť akékoľvek cudzorodé látky, hlavne chemické veterinárne látky pre liečenie včelstiev. Je zakázané umelé prikrmovanie včelstiev, na konci období produkcie je treba včelstvám zabezpečiť dostatočné zásoby medu a peľu k ich prezimovaniu. Umelá výživa včelstiev je povolená, pokiaľ je ich prežitie ohrozené extrémnymi klimatickými podmienkami. Umelá výživa musí pozostávať z medu pochádzajúceho z ekologického poľnohopodárstva, a to prednostne naviac z rovnakej jednotky.
Úle
Úle musia byť vyrobené zásadne z prírodných materiálov, nezávadných z hľadiska životného prostredia a z hľadiska včelárskych produktov.
Chov "Pošumavských včeličiek" na sklonku roku 2006 úspešne splnil všetky zákonné kritériá a bol zaradený do ekologického poľnohospodárstva - včelárenie s BIO produkciou. Chov sa nachádza v Pošumavskom kraji. Včelstvá sú umiestené v rozsiahlych lesných komplexoch okresov Klatovy a Plzeň-juh, kde sú chované v neprerušenej línii viac než 100 rokov, pričom sú rozchované z divokej pôvodnej stredoeurópskej - české medonosné včely (Apis mellifera mellifera L.) - ekotyp Včela Pošumavská, ktorá bola odchytená v divokej prírode na rovnakom mieste, kde sú včelstvá doteraz chované.
Hlavnou filozofiou chovu je poznávanie života včiel a ich prirodzené opatrovanie v súlade s prírodnými zákonmi s cieľom bezzásahovosti a získavaniu plnohodnotných, čistých včelích produktov plných včelej, resp. prírodnej, pozitívnej energie.
Celý
chov včiel je špecifický až unikátny, čo vychádza z jeho filozofie. Ďalším špecifikom je experimentálna činnosť zameraná na životné prejavy predovšetkým "Včely pošumavskej" a s ním spojená produkcia jednodruhových medov v BIO kvalite. Z unikátnych bioemedov je možné menovať med maliníkový, krušinový, vŕbový, ostružiníkový, z divokej višne, jedľový, borovicový a ďalšie.
Každý biomed má svoju charakteristiku, vôňu, farbu, chuť aj obsahy základných živín, je charakterizovaný aj špecifickými liečebnými účinkami na ľudský organizmus, pre ktoré si nachádza svojich konečných spotrebiteľov a uspokojuje ich výnimočné potreby.
Detailné informácie a fotografie nájdete na
www.sweb.cz/sumavskymed.