Keďže vyššie spomenutý krivonos smrekový sa živí takmer výlučne semenami smrekov, ďalší príspevok bude venovaný práve tomuto ihličnatému stromu.

Konárik smreka obyčajného
Smrek obyčajný (Picea abies)
Tento ihličnatý strom je systematicky zaradený k nahosemenným rastlinám, do čeľade borovicovité (Pinaceae).
Dorastá do výšky 60 m, z diaľky ho poznáme podľa kužeľovitej koruny.
Ihlice sú dlhé asi 1 - 1,5 cm a vyrastajú na konárikoch po jednom z jedného miesta, sú kefkovito rozostavené, veľmi pevné, končisté. Kvitne od apríla do mája, samčie a samičie kvety sa odlišujú farbou. Mladé šišky spočiatku rastú smerom hore (viď foto), dozrievajú v prvom roku. Zrelé šišky sú hnedej farby, majú valcovitý tvar a visia smerom dole.

Mladé šišky rastú nahor, zrelá šiška visí dole
Rastie od juhu Európy až po Severné more. Na Slovensku tvorí prirodzené lesy vo vyšších polohách. V nadmorskej výške 1500 - 1550 metrov je prirodzenou hranicou lesa.
Ekologické nároky nemá vysoké. Dobre sa mu darí na rozmanitom geologickom podklade, uprednostňuje hlinité a piesočnaté pôdy. Výborne znáša nízke teploty. Je pôvodnou drevinou vo vysokohorských polohách (900 - 1550 m nad morom). V minulosti ho vysádzali na rozsiahlych plochách aj na stanovištiach vhodných pre listnaté lesy.
Často sa pestuje pre drevo a na ochranu pôdy. Drevo je rovnomerne štiepateľné, pružné, ľahko opracovateľné, mäkké. Využíva sa v drevárskom a papiernickom priemysle.

Smrek obyčajný s
mladými šiškami
Kôra obsahuje veľa tanínu. Surová sa spracúva na debnársku smolu, terpentín a kolofóniu. V ľudovom liečiteľstve sa osvedčil odvar z mladých ihlíc a konárikov.