Zišlo sa nás tu viac ako 30, prevažovali rodiny s malými deťmi a mladí ľudia. Pani Roziaková nám predstavila farmu zameranú na chov oviec, vysvetlila výrobu hrudiek syra, prácu na farme počas roka aj jej rozdelenie počas dňa či sezóny. Vďaka nej sme nahliadli do bežných starostí aj radostí, ktoré život na farme prináša. Vyskúšali sme si plstenie z ovčej vlny, obzerali sme vlnené koberce aj tkáčsky stav. Deti si hladkali psíka, mačky, kozy aj koníka ... a tešili sa, že prší :o). Pod prístreškom za prestretým stolom sme ochutnávali bohaté občerstvenie, zohrievali sme sa čajom a debatili.
K ovečkám od dávna patria fujara či píšťalky. O ich predstavenie v rôznych pesničkách sa postaral Karol Kočík, ktorý deťom aj dospelým porozprával zaujímavosti o týchto tradičných nástrojoch.
Pred odchodom sme si mali možnosť zakúpiť syr, jahňacinu aj čerstvo namletú pšeničnú múku, ktorú si melú Roziakovci z BIOpšenice pána Velitsa (farma Rakovo-Lehôtka). Ešte dohodnúť, kedy si v pondelok prídeme vyzdvihnúť zeleninu a ovocie... a môžeme ísť. Že som sad a pole nespomínala? Roziakovci sa snažia o podporu predaja zo dvora a preto sprostredkúvajú predaj vopred objednanej zeleniny a ovocia z farmy v Devičanoch. Pani Roziaková to nazvala snahu o rozbehnutie „spotrebiteľského bodu“. Tak vďaka za príjemné stretnutie. Určite sme tu neboli naposledy.
Jednoduchá jahňacia polievka
Postup:
Mäso myjeme, potrieme zmesou cesnak+soľ+olej (vďaka, mami, za radu) a necháme odležať cez noc v chladničke. Ráno mierne opláchneme, vložíme do studenej vody a na veľmi miernom ohni varíme s čiernym korením a celou umytou cibuľou. Keď sa dá mäso oddeliť od kosti, pridáme očistenú a nakrájanú zeleninu (mrkva, petržlen, zeler, zemiaky). Pokiaľ treba, ochutíme ešte soľou. Mäso vyberieme, nakrájame a vložíme späť do polievky (alebo podávame s chrenom a chlebom). Polievka je hustá a veľmi chutná. Môžeme ju podávať s doma upečeným chlebom.