Tis obyčajný je medzi botanikmi známy pod odborným názvom Taxus baccata. Zaradený je do z čeľade tisovité (Taxaceae).
Táto ihličnatá drevina je vzrastom ker alebo strom. Zelené ihlice sú pomerne mäkké, ploské, končisté, dlhé asi 3cm, vyrastajú na konárikoch jednotlivo.
Tis obyčajný rastie najmä v strednej a severnej Európe. Na Slovensku máme zvyšky z minulosti rozsiahlych porastov v okolí Banskej Štiavnice a Banskej Bystrice. Prírodná rezervácia Harmanecká tisina vo Veľkej Fatre s 20 000 jedincami je najväčšou európskou lokalitou tisov.
Tis obyčajný rastie roztrúsene v lesoch karpatského oblúka, v Tatrách je vzácny.
Zaradený je k zákonom chráneným druhom národného významu, spoločenská hodnota jedného jedinca dosahuje 9,96 € (300 Sk).
Na geologický podklad nie je náročný, rastie najmä na dolomitoch a vápencoch, na hlbokých humusovitých a skeletových pôdach. Tis dobre znáša zadymený vzduch, preto sa často sadí v parkoch a na cintorínoch ako okrasná drevina.
Jedovatá je celá drevina okrem dužiny plodu, ktorá obklopuje semeno. Listy obsahujú súbor bázických látok spoločne označovaných taxín i stopy kyanogénnych glykozidov. Príznaky otravy sa objavujú asi hodinu po konzumácii nevoľnosťou, zvracaním, rozšírením zreničiek a bledosťou. Po prechodnom zrýchlení dýchania dochádza k jeho spomaleniu, poklesu krvného tlaku a kolapsu. Smrť nastáva po zastavení dýchania a činnosti srdca. Tis je silno jedovatý aj pre kone a iné zvieratá.
Tis obyčajný má tvrdé a trvanlivé drevo, ktoré sa používa v umeleckom stolárstve.