Osem dôvodov, prečo sú biopotraviny lepšie:
Biopotraviny, predovšetkým surové alebo nespracované, obsahujú vyššie hladiny beta-karoténu, vitamínov C,D a E a zdravie podporujúcich polyfenolov, protirakovinových antioxidantov, flavonoidov, ktoré chránia pre srdcovo-cievnymi ochoreniami, esenciálnych mastných kyselín a minerálov.
V priemere sú biopotraviny o 25% výživnejšie v zmysle obsahu vitamínov a minerálov ako produkty pochádzajúce z priemyselného poľnohospodárstva. Keďže biopotraviny sú v obchodoch len o 20% drahšie ako chemické potraviny (pozn. autora: údaje zo zahraničia), sú v konečnom dôsledku lacnejšie ako chemické potraviny, odhliadnuc od astronomických skrytých nákladov (škody na zdraví, klíme, životnom prostredí a vládne dotácie) priemyselnej výroby potravín. Hladiny antioxidantov v mlieku z ekologicky chovaného dobytka sú o 50 – 80% vyššie ako v obyčajnom mlieku. BIO pšenica, rajčiny, zemiaky, kapusta, cibuľa a šalát obsahujú približne o 20- 40% viac živín ako konvenčné.
Biopotraviny obsahujú viac dôležitých minerálov ( vápnik, horčík, železo a chróm), ktorých je v chemických potravinách pestovaných v pôde ošetrovanej pesticídmi a dusíkatými hnojivami veľmi málo. Štatistiky vlád UK a USA indikujú, že úrovne stopových prvkov v konvenčnom ovocí a zelenine klesli v období rokov 1940 a 1991 až o 76%.
Biopotraviny neobsahujú syntetické prídavné látky – napr. zvýrazňovače chuti (glutamáty), umelé sladidlá (aspartám) a konzervačné látky (nitrát sodný), ktoré môžu spôsobovať zdravotné problémy.
Konzumácia biopotravín má potenciál znížiť výskyt autizmu, porúch učenia, cukrovky, rakoviny, srdcovo-cievnych ochorení, alergií, osteoporózy, migrén, demencie a hyperaktivity.
Biopotraviny neobsahujú pesticídy. Viac než 400 chemických pesticídov sa rutinne používa v konvenčnom poľnohospodárstve a ich rezíduá zostávajú v konvenčných potravinách aj po umytí. Deti sú zvlášť zraniteľné na účinky zvyškov pesticídom. Jeden druh pesticídov, endokrinné disruptory, sú pravdepodobne zodpovedné za skorú pubertu. Pesticídy sa tiež spájajú s astmou a rakovinou.
Biopotraviny nie sú geneticky modifikované. Podľa pravidiel ekologickej poľnohospodárskej výroby (EPV), geneticky modifikované plodiny a zložky potravy sú zakázané.
Ekologicky chované zvieratá nedostávajú lieky. Štandardy ekologického chovu zakazujú u hospodárskych zvierat používanie antibiotík, rastových hormónov a geneticky modifikovaných očkovacích látok. Spotreba hovädzieho mäsa a mliečnych výrobkov z chovov, ktoré sú urýchľované hormónmi, sa dáva do súvislosti so zvýšeným výskytom rakoviny prsníka, semenníkov a prostaty.
Ekologicky chované zvieratá nie sú kŕmené zvyškami zvierat alebo odpadom, krvou či hnojom z bitúnkov. Jedením biopotravín sa znižuje riziko Creutzfeld-Jacobovej choroby – ľudskej verzie choroby šialených kráv, ako aj Alzheimera.
Ekologicky chované zvieratá nie sú kŕmené arzénom.
Ekologicky chované zvieratá nie sú kŕmené vedľajšími produktmi, vznikajúcimi pri výrobe etanolu z poľnohospodárskych produktov (ktorá zvyšuje výskyt kontaminácie baktériou E. coli)
Ekologicky pestované plodiny nie sú hnojené toxickými splaškovými kalmi alebo uhoľným odpadom či zavlažované kontaminovanou splaškovou vodou, ktorá môže obsahovať baktérie E. coli.
Biopotraviny nie sú ožarované. Mačky, ktoré boli kŕmené ožarovanou stravou, ochoreli na sklerózu multiplex v priebehu 3-4 mesiacov.
Biopotraviny obsahujú menej choroboplodných baktérií. V bio-kurčatách nie sú prítomné salmonely.
Ako daňoví poplatníci, platíme za skryté zdravotné a environmentálne náklady priemyselného poľnohospodárstva. Tieto zahŕňajú znečistenie pitnej vody pesticídmi, hnojivami a živočíšnym odpadom z konvenčných fariem.
Biopotraviny pochádzajú z dôveryhodných zdrojov, ktoré sú pravidelne kontrolované, aby spĺňali prísne štandardy ekologickej poľnohospodárskej výroby.
Ekologický chov znamená lepší život zvierat. Dobré životné podmienky a pohoda zvierat (welfare) sú základnou súčasťou pravidiel ekologickej poľnohospodárskej výroby.
Biopotraviny sú lepšie aj pre všetko živé a životné prostredie. Ekologické poľnohospodárstvo spôsobuje menej znečistenia a odpadu a produkuje menej skleníkových plynov.
A čo Vy? Snažíte sa vyhýbať GMO a chemickým potravinám a čo najviac konzumovať BIO a/alebo sezónne, čerstvé potraviny? Zdajú sa Vám biopotraviny drahé alebo ste presvedčení o tom, že vyššia kvalita, výborná chuť a prínos pre welfare zvierat a ochranu životného prostredia Vám stoja za to? A ak máte problém zohnať čerstvé bioprodukty, viete prípadne dať tip na miestneho pestovateľa, ktorý má Vašu dôveru a produkuje chutnú zeleninu alebo ovocie?
Ďakujeme za všetky vaše príspevky k téme BIO!