V roku 2000 mala veľká väčšina obyvateľov Slovenska len matnú predstavu, čo sú biopotraviny. Čo predchádzalo rozhodnutiu založiť firmu na ich výrobu? Boli v tom čase poskytované dotácie pre ekologických poľnohospodárov?
Ing. Janovíček: Založenie firmy na výrobu biopotravín nebolo motivované dotáciami. V roku 2000 som mal za sebou 10 rokov praxe v oblasti kontroly a poradenstva v EP a cítil som potrebu vrátiť sa do praxe agronóma motivovanej finalizovať vypestované produkty na potravinárske výrobky. Myslím, že sa nám to i podarilo.
Na akých veľkých pozemkoch ste začali hospodáriť a koľko ľudí pracovalo vo firme? Čo bolo najťažšie pri rozbehu výroby?
Ing. Janovíček: Začínali sme hospodáriť na výmere 159 ha, z toho bol 19 ha ovocný jabloňový sad a vyrábať bylinkové čaje. Boli sme traja zamestnanci. Najťažšie bolo v tom čase s veľmi úzkym sortimentom biopotravín presadiť sa a dostať tieto výrobky do maloobchodnej siete.
Spoločnosť Ekotrend Myjava funguje od roku 2001. Zmenil sa odvtedy výrobný program, priority či smerovanie firmy? Čo dnes najviac trápi a teší výrobcov biopotravín na Slovensku?
Ing. Janovíček: Nie, výrobný program a smerovanie firmy sa nezmenili. Od začiatku bol zámer pestovanie pšenice špaldovej a liečivých rastlín a ich spracovanie na bylinkové čaje, celozrnné múky a cestoviny.
Čo nás trápi? Určite každá firma v našom obore prežíva v súčasnej dobe nejaké trápenia, ja by som upriamil pozornosť na zvyšujúcu sa silu reťazcov na úkor špecializovaných obchodov.
V súťaži o najlepšiu biopotravinu roka Ekotrend Myjava už dva krát zvíťazili: v roku 2005 ocenenie získala Špaldová krupica a víťaznou Biopotravinou roka 2009 sa stali Špaldové tyčinky. Mohli by do tretice zvíťaziť Sušené jablká BIOMILA? Čím sú špecifické a čo na ne hovoria spotrebitelia?
Ing. Janovíček: Sušené jablká BIOMILA sú špecifické tým, že je to zmes starých odrôd jabĺk. Sú vynikajúcou pochúťkou, ktoré sa vyznačujú tradičnou a nezameniteľnou chuťou. Sú spracované šetrným spôsobom so šupkou, takže sú v nich zachované vitamíny a minerály (najmä vitamín C a draslík). V 100g výrobku sa ukrýva 1kg čerstvých jabĺk. Predaj a dopyt neustále rastie, takže spotrebitelia hovoria, že im chutia.
Spracovávate iba vlastné jablká z ekologického sadu? Aké odrody pestujete? Dodávate na trh aj čerstvé jablká alebo nejaké výrobky z nich, napr. jablkovú šťavu, prípadne plánujete ich spracovanie do budúcna (detská výživa, jablkové trubičky, polotovar do müsli, jabĺčkovica...)?
Ing. Janovíček: Spracovávame hlavne vlastné jablká, v roku 2009 bola nízka úroda, tak sme kupovali výhradne od slovenských producentov biojabĺk. Pestujeme odrody Malinové hornokrajské, Jonathan a Ontario. Čerstvé jablká na trh nedodávame, je možné si ich v čase zberu kúpiť priamo u nás. Ďalšie výrobky z jabĺk momentálne neplánujeme vyrábať. Jablká, ktoré nespracujme, dodávame do biomuštárne, ktorá ich spracováva na biojablčnú šťavu a sama si ju distribuuje.
Dnes si celoročne môžeme v supermarketoch kúpiť niekoľko druhov jabĺk. Jednotná veľkosť a perfektný vzhľad nám už ani neprídu niečím zvláštne, neprirodzené... Ako to však je s ošetrovaním a pozberovou úpravou pri konvenčnom pestovaní?
Ing. Janovíček: Konvenčné jablká sa ošetrujú chemicky 18 – 25 x za rok , zberajú sa pred dozrením, aby vydržali až do ďalšieho roka.
Ekotrend Myjava patrí medzi firmy, ktoré každoročne počas Dní ekologického poľnohospodárstva na Slovensku (druhá polovica septembra) otvoria dvere pre návštevníkov. Pripravujete Deň otvorených dverí aj tento rok? Kde sa záujemcovia dozvedia podrobnosti?
Ing. Janovíček: Dni ekologického poľnohospodárstva stratili z môjho pohľadu na sile, ktorou začali. Nemám informácie ako sa budú tento rok vôbec realizovať a aká bude ich podpora. My po minuloročných skúsenostiach nebudeme robiť deň otvorených dverí, ale pozývame všetkých návštevníkov do nášho stánku na výstave BIOSTYL v dňoch 30.9. – 2.10.2010 do bratislavskej Incheby.
Vaša firma je stálicou a lídrom medzi slovenskými výrobcami a dodávateľmi biopotravín. Veľa úspechov aj v budúcnosti!
Ing. Janovíček: Ďakujem.