BIO spotrebiteľ

Pôrody doma

25.11.2010 08:28
Dňa 30.10. sa v Žiline zišli Ženy z rôznych kútov Slovenska. Rozprávali sa na tému pôrody doma. Odovzdali si tak svoje cenné skúsenosti z domácich pôrodov.

Ženy, ktoré plánovane porodili svoje detičky doma...
Ženy ktoré hľadajú informácie a plánujú domáce pôrody...
Ženy, ktorým pôrod, príchod bábätka, zrod v matku, je srdcu tak veľmi blízky, že aj po narodení vlastných detičiek žijú s otázkami a hľadajú odpovede...
Ženy, ktoré sa pýtajú samé seba, čo spraviť??? Aby aj na Slovensku, tak ako v iných krajinách sveta, mohla žena porodiť svoje dieťa na mieste a s ľuďmi s ktorými sa cíti bezpečne, pokojne, chránene. S ktorými sa cíti ako ľudská bytosť. Ľudská bytosť fyzická aj duchovná.

Pôrod doma, resp. v pôrodnici (s pôrodným plánom)

Po vzájomnom predstavení sa sme si položili tieto otázky:

  • Prečo pôrod doma?
  • Prečo pôrod v pôrodnici s pôrodným plánom?
  • Aký najsilnejší pocit bol podnetom vydať sa cestou domáceho pôrodu, príp. na čom nám najviac záleží, ak by sme si písali pôrodný plán?
  • Ktoré osoby by sme chceli mať pri pôrode....doma / v pôrodnici?
  • Čo je to zodpovednosť? Súvisí zodpovednosť so slobodou? Kto je zodpovedný za pôrod? Je zodpovedná žena, lekár, pôrodná asistentka (PA)? Ako?
  • Pôrod doma - naplnil predstavy tých, čo tak rodili? Mali z niečoho strach? Mali pripravený plán
  • B = pôrodnicu?
  • Pôrod v pôrodnici s pôrodným plánom - naplnil sa pôrodný plán?
  • Ako prebehlo vybavovanie dokladov po domácom pôrode, návšteva pediatra, gynekológa....?

Čo dalo stretnutie účastníčkam

Tu je pár reakcií prítomných žien:

„Dalo mi to nádej, že aj na Slovensku sa niečo deje. Necítila som sa zo svojimi názormi osamotená. Študujúca PA bola tiež veľkým prínosom - ako vlastne jej štúdium vyzerá, s čím sa potýka a k čomu ju vlastne vychovávajú. Vyvstali mnohé otázky, ktoré treba zodpovedať - napr. čo s RH negatívnymi mamičkami, ako im zabezpečiť adekvátnu starostlivosť. Ujasnila som si niektoré veci ohľadom papierovačiek po pôrode.“
(Zuzana Krišková, BA)

„Príjemné prostredie, silné ženy, krásne deťúrence. Stretnutie bolo povzbudzujúce a ubezpečujúce. Povzbudzujúce v tom, že nás je veľa, že máme chuť šíriť ľudskosť, lásku, rešpekt a prebrať zodpovednosť za svoj život a zdravie. Tiež v tom, že všetko je možné, ak človek skutočne chce a cíti, že daná cesta je správna. Ubezpečujúce bolo v normálnosti (prežívame tieto veci podobne). Duchovný svet je rovnocenný s fyzickým, nemožno ich oddeľovať alebo jeden z nich ignorovať. Tehotenstvo a pôrod sa týka oboch. Pôrod je nielen narodenie dieťaťa, ale vyvrcholenie cesty a začiatok novej cesty. Pôrod je premena, zrodenie, oslava i výzva. Dotyk života i smrti. Spoznanie seba samej a svojich možností. Neopakovateľná možnosť dať dieťatku pevný základ, nielen čo sa týka zdravia, ale aj psychiky. Žienky, ďakujem a teším sa na ďalšie stretnutie.“
(Evka Kubovčíková, BA)

„Bolo moc príjemné, že sme sa stretli osobne a mohli sme sa otvorene a slobodne porozprávať. Je neuveriteľné, ako veľmi sme sa zhodli v podstate vo všetkých bodoch. Dojem, ktorý to vo mne zanechalo, budem zrejme rozplietať dlhšie. Osoba, ktorá by ma mala sprevádzať pri pôrode, je skutočne sprievodcom v tom pravom zmysle slova. Keby tak viac žien malo možnosť pocítiť tú skutočnú ženskú silu, keby viac rozumelo ženskosti a materstvu a tej ceste čo k tomu treba absolvovať, tak by to v našej krajine vyzeralo úplne inak!“
(Andrea, BA)

„Pre mňa bolo toto stretnutie v prvom rade vzácnym časom zdieľania. Som rada, že som spoznala ženy, ktoré sa vzopreli ľahostajnosti aj oklieštenému systému, prešli podobnou cestou k tomu, aby zažili veľký deň príchodu svojho bábätka v pokoji, v láske, v slobode a stali sa Matkami. Napriek rôznym príbehom a motiváciám nás spájala silná myšlienka - chcem rodiť, nie byť "odrodená". Odmietam byť pacientkou a chcem byť rodičkou.

Je zvláštne, že to, čo bolo vždy od prírody prirodzené, sa dnes označuje ako nebezpečné, nezodpovedné - zvláštny svet, kde sa nás najprv pýtajú, či si "to" chceme nechať a potom sa čudujú, že "to" chceme normálne porodiť.

"Mužský svet" sa zvyčajne vysmeje takémuto motívu, ale bolo povzbudením, že je veľa žien, ktoré aj v dnešnej dobe cítia, že pôrod nie je trestom a môže byť omnoho viac než nepríjemná nevyhnutnosť na ceste k bábätku. A je fajn, že sme o tom všetkom mohli diskutovať tu na Slovensku.“
(Zuzana Kováčová, Zvolen)

„V diskusii o domácich pôrodoch je často verejnosťou vypichnutá problematika zodpovednosti. Rodičia, ktorí sa takto rozhodnú priviesť na svet svoje dieťa, sú označení za nezodpovedných, ľahkomyseľných. Tlak zvonka (a aj v rámci vlastnej rodiny), s ktorým sa musia tak vyrovnať, býva dosť silný. Na druhej strane, slovom nezodpovednosť operujú zväčša ľudia, ktorí svoju vlastnú zodpovednosť predávajú do rúk iným - zo strachu, prameniaceho z nevedomosti. Tak vlastne (naoko) zodpovednosť, ktorú by mali cítiť sami, prenášajú na odborníkov. V skutočnosti sme zodpovední všetci za svoje rozhodnutia sami - či sa rozhodneme pre pôrod domáci alebo pre pôrod v nemocnici a dôsledky, ktoré z tohoto rozhodnutia plynú, si nesieme sami.

Považujem za smutné, že spoločnosť radšej vynakladá energiu tým smerom, že poriada "hon na čarodejnice" a odsudzuje ľudí, ktorí sa so súčastnými praktikami slovenských pôrodníc nestotožňujú, ako by ju radšej vynaložila na to, že podmienky, za akých sa rodia deti, zľudští a prejaví tak úctu a rešpekt k rodiacemu sa životu, ktorý si to skutočne zaslúži. Určite by sa tým pre mnohé rodiny stal pôrod v nemocnici bezpečnou možnosťou, ako priviesť na svet dieťa.

Teší ma, že je na Slovensku viac žien, ktoré sa cítia zodpovedné za spôsob, akým sa im narodí dieťa a že sa môžu stretnúť, porozprávať o svojich pocitoch, predstavách, zážitkoch z pôrodov nemocničných, ako aj domácich.“
(Miroslava Rašmanová, t.č.Rakúsko ,Wolfsthal)

„Atmosféra stretnutia bola naozaj úžasná a obohacujúca. Cítila som sa veľmi dobre a prirodzene medzi ľuďmi, ktorí myslia a cítia rovnako ako ja. Rozoberali sa tu rôzne úrovne pôrodov. Ako sa má žena postaviť zoči voči tejto očakávanej a blížiacej sa udalosti? Práve zodpovedný prístup nás môže posunúť ďalej vo vnímaní tejto výnimočnej a krásnej chvíle v našom živote. Pôrod je prirodzeným a vrcholným zážitkom a určitou oslavou ženskosti, keď sa k nemu pristúpi s náležitou úctou voči rodiacemu sa životu. Medzery v našom pôrodníctve si každá z nás hlboko uvedomuje, a preto hľadá iné alternatívy ako zabezpečiť sebe a svojmu dieťaťu najväčší pocit bezpečia a súkromia. To jej môže dať hlavne intimita domova a prítomnosť ľudí, ktorým dôveruje. Pre túto ženu dokáže byť pôrod silným a obohacujúcim zážitkom a vnáša do jej života pocit zodpovednosti, slobody a vedomia že je MATKOU. Pocit slobody dokáže výrazne obmedziť strach, ktorý je treba pred samotným pôrodom citlivo spracovať, pretože len vtedy sa dá k vlastnému pôrodu pristúpiť naozaj zodpovedne a slobodne.“
(Ľubica Borovská, Očkov)

Prajem všetkým ženám krásne pôrody – také, ako si z hĺbky duše prajú.....
Ďakujem za krásny deň a teším sa na ďalšie stretnutia.






Hodnotenie: 70%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Magdaléna Dudovámatka troch detí. Svoje tretie dieťatko plánovane porodila doma. Domáci pôrod opisuje ako krásny a silný zážitok, z ktorého čerpá silu do ďalšieho života. Zaujíma sa o ženy, ženské vnímanie a cítenie, pôrody. Tvorí z ovčieho rúna.

Súvisiace články


Diskusia: Pôrody ...



    Pridať názor na článok





    BIO magazín

    Alternatívy
    popis



    Najčítanejšie v rubrike



    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií