Ak kupujute vianočný stromček v črepníku treba dať pozor na nápis „Nie je vhodný na výsadbu“. Takéto stromčeky majú zvyčajne hrubý kmeň a črepník je príliš malý na zodpovedajúcu koreňovú sústavu. V niekoľkých prípadoch sa však aj takéto stromčeky podarilo úspešne presadiť, takže ak ste si už takýto stromček kúpili, nevzdávajte sa vopred... Pri menších stromčekoch so zachovanou koreňovou sústavu je však o niečo väčšia šanca, že po presadení zakorenia.
Pokiaľ ide o vhodný druh ihličnanu, v črepníku sa najlepšie darí smreku a niektorým druhom jedličiek.
Dôležitá je aj správna starostlivosť o ihličnany v črepníku. Vyhovuje im neprekúrená miestnosť a pravidelná, veľmi mierna zálievka. Po kúpe je dobré nechať stromček čo najdlhšie vonku. S blížiacimi sa Vianocami stromček postupne aklimatizujeme – pár dní pred tým, ako ho dáme do bytu, ho umiestnime do mierne vykurovaných priestorov (napr. pivnica alebo chodba). Podobne postupujeme aj po Vianociach, inak môže stromček utrpieť teplotný šok a prípadne aj uhynúť.
Pre vianočný stromček v črepníku pri presádzaní do prírody treba vybrať vhodné miesto. Ihličnany sa nehodia do akéhokoľvek lesa - na nevhodnej lokalite sa im nebude dariť a môžu aj vyhynúť. Určite sa treba vyhnúť ich výsadbe v chránených územiach – nemusia tam byť pôvodné. Napr. smrek obyčajný „je doma“ vo vyšších polohách, smrekové porasty nájdeme v blízkosti hornej hranice lesa. Borovica lesná rastie na najrôznejších stanovištiach od brál a suchých pieskov až po rašeliniská. Jedľa biela je súčasťou prirodzených horských lesov.
Čo poviete na eko-vianočný stromček v črepníku? Videli ste ho niekde v ponuke, prípadne už máte s takýmto stromčekom a jeho opätovným vysadením do prírody aj skúsenosti?
Zdroj: Pozor na vianočné stromčeky v črepníku, Ekoporadňa Živica