Na začiatku bola špaldová múka
Klub BIO PaPa vznikol pod hlavičkou Centra environmentálnych aktivít (CEA) v Trenčíne v roku 2001, kedy sa na trhu objavili prvé slovenské biopotraviny - špaldová múka a bylinné čaje zo spoločnosti Ekotrend Myjava (tá vtedy začínala predajom z auta). Distribúcia biopotravín do obchodnej siete sa len pomaly rozbiehala, keďže povedomie o biopotravinách bolo v tom čase na Slovensku všeobecne veľmi nízke a záujem o biopotraviny na trhu bol minimálny.
My sme však boli myšlienkou podpory rozvoja ekologického poľnohospodárstva nadšení. Chceli sme, aby sa o výhodách biopotravín dozvedelo čo najviac ľudí a aby sa čím skôr dostali aj do obchodov. Špaldová múka bola pre nás láska na prvý pohľad:-) a doma sme ňou kompletne nahradili bielu múku. Napadlo nás, že keby aj iní mohli ochutnať, určite by im tiež zachutilo... Začali sme v priestoroch našej organizácie 1x mesačne organizovať klubové stretnutia priateľov ekologického poľnohospodárstva s ochutnávkami koláčov, keksíkov, tyčiniek... zo špaldovej múky. A keďže všetkým chutilo a špaldovú múku si chceli aj kúpiť, rozbehli sme klubový predaj biopotravín - ponuku Ekotrendu Myjava sme rozšírili o čerstvé bioprodukty zo slovenských ekofariem a ďalšie základné biopotraviny, ktoré sme si vozili z veľkoskladov v Českej republike). Záujem o biopotraviny medzi našimi priateľmi a známymi bol taký veľký, že sme v roku 2003 otvorili obchod s biopotravinami a v roku 2004 prvý slovenský internetový bio-obchod.
Okrem sprostredkovania priameho kontaktu medzi farmármi a spotrebiteľmi sa Centrum environmentálnych aktivít od roku 2001 venuje aj ďalším aktivitám na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva – putovná výstava BIO NEBIO (už niekoľko rokov putuje po školách a osvetových centrách, pre veľký záujem bola dotlačená kópia výstavy), Dni ekologického poľnohospodárstva, Trenčiansky BIO jarmok, spotrebiteľské hlasovania Biopotravina roka, projekt BIO do škôl, a v neposlednom rade internetový portál Biospotrebitel.sk . To len na vysvetlenie, že úplne na začiatku bol Klub BIO PaPa a ostatné aktivity postupne pribúdali...
Klub BIO PaPa dnes
Fungovanie klubu je nasledovné: členovia pravidelne dostávajú ponuku aktuálnych bio a gazdovských produktov (ovocie, zemiaky, zelenina, mäso, syry), z ktorej si môžu objednať. Čerstvé produkty si v určený deň buď môžu vyzdvihnúť v Centre environmentálnych aktivít, alebo si ich môžu nechať aj doviezť.
Členovia klubu oceňujú, že majú možnosť dostať sa k bio a gazdovským produktom výbornej kvality. Kto vyskúšal bio produkty, vie, o čom hovorím... Na druhej strane, fungovanie klubu celé tie roky stojí a padá na manželovi Rišovi, preto som bola zvedavá aj na jeho pohľad na Klub BIO PaPa...
Čo všetko dnes ponúka Klub BIO PaPa, koľko domácností viac či menej pravidelne odoberá produkty z eko a rodinných fariem a o čo je najväčší záujem?
Čo sa sortimentu týka, pomaly sa rozširuje - ak sme začínali s tromi druhmi zeleniny, dnes sú v ponuke desiatky druhov zeleniny aj ovocia. Podarilo sa tiež ponuku rozšíriť o mäso v BIO či v gazdovskej kvalite. Naopak, na začiatku bola väčšia ponuka mliečnych produktov, o tie sa
záujem v priebehu rokov znižuje.
Pravidelne odoberá z Klubu produkty 10-20 domácností, počet sa logicky zvyšuje vždy v období, keď je zeleniny a ovocia už na trhu málo a aj domáce zásoby "samozásobiteľov" sa už minú - teda v jarnom období. Vtedy počet odberateľov podstatne vzrastie...
V čom vidíš plusy a mínusy klubu a ako sa pozeráš do budúcnosti? Ako by sa dalo zlepšiť jeho fungovanie, prípadne zabezpečiť aspoň jeho udržateľnosť ?
Stále je na moje gusto málo produkcie miestnej, regionálnej alebo aspoň slovenskej - niektoré druhy biozeleniny a ovocia zabezpečujeme aj zo zahraničia, čo nie je celkom environmentálne únosné (najmä vďaka dopadom dopravy na životné prostredie). Ale čo robiť, keď domáca produkcia ani zďaleka nepostačuje pokryť dopyt? Úplne ideálny stav by bol, keby sme si v rámci Klubu iba vymieňali vlastné produkty vypestované bez chémie. Alebo mať v regióne viac bio producentov...
A to je aj námet, ako zlepšiť fungovanie Klubu - nachádzať čím viac producentov z okolia Trenčína, a kto má tú možnosť - aj ponúkať ostatným členom Klubu vlastné produkty.
Rezervy sú určite aj v logistike - každá pomoc zo strany členov Klubu je vítaná - aj čo sa jázd na farmy týka, aj čo sa týka pomoci pri vydávaní tovaru či rozvozu tovaru po Trenčíne :-).
Za tie roky sú to tony bio zemiakov, mrkvy, jabĺk... čo Ti prešli rukami - najprv niekde naložiť, doviezť do Trenčína a potom rozviesť do domácností, resp. vyniesť na 1. poschodie do CEA Baranček, kde si ľudia po bio produkty prídu... Stojí to všetko za to?
Pre mňa osobne je najväčšou odmenou presvedčenie, že členom Klubu pomáhame k zdravým, čistým potravinám, pri ktorých konzumácii nemusia mať strach, že do svojho organizmu dostanú aj zvyšky agrochemikálií. Navyše sú "klubové" produkty vždy čerstvé, chutnejšie v porovnaní s tými, ktoré sa dajú bežne kúpiť v obchodoch... Takže čistá radosť.
A druhý dôvod, prečo to stojí za to: čím viac poľnoprodukcie sa vyrobí (a následne predá a "spapá") bez používania chémie, tým menej agrochemikálií a iných chemických látok sa v konvenčnej potravinárskej výrobe použije, tým menej sa ich musí vyrobiť a tým menej
sa ich dostane do krajiny. A krajina a jej zložky - voda, pôda, vzduch, rastliny, živočíchy - bez chemického znečistenia je dokázateľne krajšia, pestrejšia, farebnejšia, zdravšia...
Rišo, ďakujeme :-)
Poznámka:
Srdečne Vás pozývame na malú oslavu 10. výročia fungovania Klubu BIO PaPa v stredu 16. novembra 2011 o 17:00 hod. v Centre environmentálnych aktivít Baranček na Mierovom nám. č. 29 v Trenčíne.
A ďakujeme všetkým, ktorí sa vydali cestou bio – ako producenti či spotrebitelia, ktorí uprednostňujú bioprodukty ako vedomú voľbu pre zdravie, dobré životné podmienky zvierat a ochranu životného prostredia.