Ja som tento ranč navštívila a spýtala som sa vedúcej strediska, pani Bušovskej, na pár otázok.
Pani Bušovská, akými činnosťami sa zaoberá ranč Súľov ?
Miestne stredisko je súčasťou poľnohospodárskeho družstva Predmier. Zameriava sa na chov oviec a jazdeckých koní. Chová sa tu približne 800 dojných oviec, 200 jednoročných, 200 mladých jahniat a 40 plemenných baranov, ktorí sú držaní zvlášť. Ďalej tu máme päť jazdeckých koní, tri kobyly a dva kone.
Aké výrobky vyrábate z ovčieho mlieka, máte predaj z dvora, alebo kde si ich môžeme zakúpiť?
Od jari do jesene sa vyrába žinčica, údený a neúdený syr. Áno, predávame z dvora. Syr si môžu naši návštevníci zakúpiť priamo tu na družstve alebo ešte v Predmieri. Poprípade, keď je syru veľa, dáva sa aj do miestneho obchodu v Súľove.
Spĺňajú tieto výrobky BIO kritéria?
Mali sme BIO certifikát na ovčí syr v rokoch 2008 - 2010 a v súčasnosti má označenie slovenskej kvality. Ovce neočkujeme, voľne sa pasú na pasienkoch, ktoré nie sú umelo hnojené.
Ako dlho počas roka pasiete ovce na pasienkoch? Pasú ich klasicky bačovia s pomocou psov alebo používate aj elektrické ohrady?
Pasie sa, keď sa dá od jari, len čo tráva narastie a až dokedy sneh nenapadne. V zime sú v maštali a kŕmia sa pomocou posuvného krmovodu senom, kukuričnou silážou, a keď sa obahnia aj šrotom. Všetko krmivo pochádza z našich polí. Elektrické ohrady nepoužívame. Cez sezónu, ktorá je teda od jari do jesene, máme štyroch bačov. Dvaja sú stáli a dvaja sezónni. Bačom pomáhajú dva psy - borderské kólie.
Striháte ovce a vlnu predávate? Dá sa na vlne zarobiť?
Ovce sa strihajú dvakrát do roka. Koľko zaplatíme strihačom, toľko ani nedostaneme za vlnu, takže je to skôr stratové.
Máte nejaké zlé skúsenosti s medveďmi?
Hoci sa tu medvede vyskytujú, na ovce si ešte netrúfli. Nepamätám si na žiadny prípad, že by medveď napadol ovce.
Chodíte na výstavy s ovcami?
Tak výstavami by som to nenazvala, je to skôr taký farmársky trh v Liptovských Kľačanoch, kde sa predstavujú a dražia barani. Barani sú zatriedení do tried podľa získaných hviezdičiek. Hviezdičky získavajú za rodokmeň, ako sú hodnotené plemená ich rodičov a ďalšie získavajú sa svoj vzhľad, mohutnosť, vlnu, rohy... Taký dobre hodnotený baran sa môže vydražiť aj za 500-600 eur.
Ako viete, akých rodičov má jahňa a o aké plemená ide?
Všetky ovce sú oštítkované - aj barany. V čase párenia zootechnik zavrie barana s tromi ovcami, a keď ostanú kotné, zapíše sa, s ktorým baranom došlo k páreniu. Krížime ovce Valašky s baranmi Lacaune a Frizsek.
Akých plemien sú vaše kone a ako sa volajú?
Všetky sú plemeno Furioso, až na Čika, ktorý je Slovenský teplokrvník, ďalej je to Klária, Fabia, Chillou, Čita. Kone chováme od roku 2002. Boli dovezené z družstva Motešice, až na Čika, ktorý sa narodil už u nás.
Kto zabezpečuje ich výcvik?
Máme koniarku, ktorá cvičí kone, vedie klub jazdcov a učí záujemcov o jazdenie, alebo sprevádza pri jazdení. Je tu každý deň od utorka až do nedele.
Kto sa stará o kŕmenie a čistenie?
Krmivo je pestované na našich poliach, rovnako ako pre ovce. Starajú sa o to pracovníci družstva, ako aj o čistenie stajne. O čistotu koníkov sa stará koniarka a často aj naši záujemcovia pomôžu. Sú kŕmené senom, ovsom, občas dostanú jablká od koniarky a návštevníkov. V noci sú vonku vo voľnom výbehu a môžu ísť do senníka, kde sa môžu samy obslúžiť. V stajni majú napájačku.
Poskytujete návštevníkom aj ubytovanie?
Máme tu dve izby s vybavením. Stravu nezabezpečujeme. Ubytovávajú sa tu turisti, ktorí sú celý deň na túre a prídu až večer, takže zabezpečenie jedla ani nevyžadujú a v obci sa dá najesť v reštaurácií.
Ako je to z finančného hľadiska, dá sa povedať, že ranč prosperuje, alebo naopak, že krachuje?
(Smiech) Nazvala by som to takým prežívaním, a neviem, ako dlho to takto pôjde.
Ako je propagovaný tento ranč?
Propagáciu sme zabezpečili na internete prostredníctvom našej internetovej stránky www.rancsulov.sk a založením skupiny na sociálnej sieti Facebook. Ďalej prostredníctvom označenia ranča v obci a aj na diaľnici máme propagáciu syra. Chodíme s koníkmi na rôzne akcie, ktoré sa konajú v okolí. Tento rok sme po prvýkrát mali cez leto letný tábor pre deti. Deti ráno priviedli rodičia a poobede si ich vyzdvihli. Počas dňa sa venovali jazde na koníkoch a aj o ich starostlivosť. O jedlo mali postarané, veľmi sa to nám aj deťom páčilo, tak dúfame, že sa nám aj budúce roky podarí usporiadať letný tábor.
Navštevuje ranč veľa turistov?
S turistami to je rôzne, záleží od počasia a sezóny. Najviac návštevníkov je cez leto. Na jazdenie si musia mnohokrát počkať a aj syr býva vypredaný a sú zase dni kedy ku nám turisti nezavítajú.
Tak ja Vám prajem veľa spokojných návštevníkov a zvieratiek a ďakujem za príjemný rozhovor.
(Práca vznikla v rámci predmetu Environmentálna výchova na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene)