Sokratov inštitút otvára svoje brány v septembri 2013 vo vzdelávacom centre na lazoch v Zaježovej v okrese Zvolen. Štúdium je ročné a zahŕňa 10 predĺžených víkendov (prednášky, diskusie, workshopy) na témy ako energetická politika, médiá, globálne vzdelávanie, ekologické poľnohospodárstvo, alternatívne ekonomické systémy, komunikácia, európska divočina, obhajoba práv občanov na zdravé životné prostredie, kolapsy a regenerácie civilizácií...
Sokratov inštitút je projektom Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.
Prečo Sokratov inštitút?
Juraj Hipš, riaditeľ CEEV Živica: „Veríme, že spoločnosť môže výrazne ovplyvniť aj jediný človek, pokiaľ má dosť znalostí, charakter a odvahu. Sokratov inštitút vznikol preto, aby vytváral podmienky pre rozvoj takýchto osobností: mladých ľudí, ktorí sa neboja na sebe pracovať, niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia a ísť si za svojou víziou. Dúfame, že sa nám podarí vychovať nových lídrov slovenskej spoločnosti.“
Ján Markoš, koordinátor projektu: „Prednášajúci, ktorí vedia, o čom hovoria. Študenti, ktorí vedia oceniť príležitosť. Neformálna atmosféra. Krásna príroda zaježovských lazov. Intenzívna práca. Ráno sa rozprávate o kolapse civilizácii a za oknom spadne do trávy hruška. Večer sedíte pri ohni so ženou, ktorá sedela pri ohni s indiánmi v amazonskom pralese.“
Pre koho?
Pre študentov vysokých škôl na Slovensku akéhokoľvek odboru – vítaní sú budúci vedci, právnici, ekonómovia, lekári, žurnalisti i umelci. Do ročníka bude prijatých max. 20 študentov, aby mal každý(á) dostatok príležitostí na bezprostredný kontakt s lektormi.
Workshopy sú súčasťou voliteľného predmetu Súčasná spoločnosť - výzvy a vízie, ktoré gestoruje Technická univerzita vo Zvolene. Okrem znalostí a praktických zručností tak študenti po absolvovaní predmetu dostanú i ECTS kredity podobne, ako dostávajú kredity na svojej materskej univerzite.
Kto sú lektori?
Špičkoví odborníci a osobnosti... Geológ Václav Cílek je jedným z najvplyvnejších mysliteľov v Českej republike, advokátka Zuzana Čaputová bráni práva Pezinčanov v kauze Pezinská skládka, Ján Šlinský je autorom výnimočného ekologického projektu Agrokruh, Vanessa Andreotti z Fínska je jedinou profesorkou globálneho vzdelávania v Európe.
Štúdium na Sokratovom inštitúte je interaktívne, praktické a zadarmo a to vďaka finančnej podpore vlád Švajčiarskej konfederácie a Slovenskej republiky, v rámci Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce.
Viac informácií a online prihlášku nájdeš na stránke Sokratov inštitút www.sokratovinstitut.sk.