Od polovice júna až do konca septembra kvitne jeden z pokladov slovenskej flóry plesnivec alpínsky (Leontopodium alpinum) z čeľade astrovité (Asteraceae).
Jeho rodové meno je zložené z dvoch z gréckych slov, ktoré súvisia so vzhľadom súkvetia (leon = lev, podion = labka). Druhový názov alpinum vyjadruje jeho výskyt v najvyšších polohách.
Táto trváca plstnatá bylina s riedko olistenou stonkou je typická zvláštnym vzhľadom kvetov. Na konci byle vyrastá zdanlivo jeden kvet, v skutočnosti však ide o súkvetie - dvojnásobne zložený kvet, v ktorom hviezdicovito rozložené nerovnako veľké bielo plstnaté listene napodobňujú kvetný obal a drobné žlté úbory pripomínajú vnútorné rozmnožovacie orgány - piestiky a tyčinky. Striebrobiely jas rastliny je spôsobený niekoľkonásobným odrazom a lomom svetla na hustej spleti chĺpkov, ktoré sú prestúpené vzduchovými mechúrikmi. Opelenie kvetov zabezpečuje hmyz, suché nepukavé plody - nažky rozširuje vietor.
Vyskytuje sa v severnom subtropickom a miernom pásme, pričom hlavnou oblasťou jeho rozšírenia je východná a stredná Ázia. Odtiaľ sa v dobe ľadovej dostal do Európy, kde areál jeho rozšírenia siaha od Pyrenejí cez Juru a Alpy až do Karpát. Na Slovensku rastie v alpínskom a v subalpínskom stupni najmä v Nízkych Tatrách, Západných Tatrách, Belianskych Tatrách, vo Veľkej a Malej Fatre a v Slovenskom raji.
Plesnivec patrí k svetlomilným druhom, ktoré je možné pozorovať na výslnných vápencových skalách, skalných terasách, v štrbinách sál, na kamenitých trávnatých holiach zatrávnených sutinových kužeľoch. Jedna z fotografií ho zachytáva v ťažko prístupnom teréne neďaleko Prosieckej doliny, ďalšie v Belianskych Tatrách v blízkosti chaty s rovnomenným názvom.