Hmyzí hotel je čoraz viac populárny domček pre hmyz, ktorý je prekrytý strieškou ako ochrana pred dažďom. Domček je tvorený rôznym materiálom ako drevo, mach, trstina, bambus, slama, papier, do ktorých sa vyvŕtajú rôzne široké otvory (priemer 0,2 až 2 cm). Použiť môžeme ale aj tehly a pórovité tvárnice. Mnoho užitočných druhov hmyzu práve tu nachádza vhodný úkryt.
Hmyzí hotel by sa mal stavať v blízkosti kvetinových záhonov, kvitnúcich stromov a krov s blízkym zdrojom vody a pôdy na stavbu hmyzích hniezd. Drevo na stavbu hotela vyberáme najlepšie tvrdé, aby nám živica nezalepila vyvŕtané otvory. Niektoré časti môžeme prekryť hustejším pletivom, aby nám vtáky nevyzobávali larvy a prezimujúci hmyz.
Divé alebo samotárske včely ako hodvábnice alebo blýskavky sú príbuzné včely medonosnej, ktoré ale nežijú vo veľkých spoločenstvách. Z dravého hmyzu sú to hlavne murárky a kutavky. Tie lovia vošky, húsenice, drobné cikády, chrobáky a iný hmyz, ktorý nám často spôsobuje v záhradách škody. Čo je zaujímavé, že opeľujú stromy aj keď je zimšie alebo prší, kedy včely medonosné nelietajú.
Svoje úkryty vyhľadávajú v sprašových stenách ale aj starých stodolách, ktoré boli stavané z nepálených tehál. Práve v súčasnosti dochádza k búraniu týchto pájt, čím sa znižuje množstvo úkrytov pre tento hmyz. Môžeme im preto vybudovať náhradné bydlisko.
Základným materiálom pre stavbu včelej stienky je práve nepálená tehla, veľké ploché kamene na základ a drevo a škridlu na stavbu strechy. Kamenný základ nám odizoluje nepálené tehly od vody a snehu. Pri stavbe stienky nepoužívame klasickú maltu, ale vyrobíme si hlinenú maltu zo zvyškov tehál, ktoré rozmočíme vo vode. Strieška by mala prečnievať aspoň 30 cm, aby nám nezačala zatekať.
Hmyzí hotel ako aj včielkovú stienku umiestňujeme na záveterné slnečné miesto s dostatočnou vzdialenosťou od ciest alebo chemicky obrábaných polí.
Viac informácií a rád pri stavbe včelej stienky nájdete v brožúrke Včielkové stienky, ktorú vydalo CEA Trenčín.