Je naozaj len málo rastlín, ktoré sa používajú na také množstvo chorôb, ako práve cesnak. Táto cibuľová zelenina pochádza zo strednej Ázie a jeho liečivé účinky poznali už starí Egypťania.
Jesenný cesnak má väčšie struky ako cesnak zasadený na jar. Sadiť by sa mal v novembri, príp. v decembri. Je to hlavne kvôli tomu, že ho už nenapadajú rôzne choroby. V zásade platí, že by ešte nemalo mrznúť a teplota pôdy by nemala byť vyššia ako 9 ° C.
Dôležitá je kvalitná sadba, najlepšie z nášho okolia, zakúpiť sa dá aj kvalitný český cesnak. Ak si kúpime konzumný cesnak v obchode, nie je isté, aký kvalitný cesnak nám vyrastie. Väčšinou sa jedná o cesnak z dovozu, z Číny či Španielska. V našich podmienkach trpí chorobami alebo parazitmi. V iných klimatických podmienkach sa zvyknú tiež často deformovať strúčiky.
Cesnak sadíme ako následnú plodinu po zbere, je teda plodinou 2. trate. Hnojiť môžeme na jar hnojom, prípadne kompostom alebo zeleným hnojením po zbere predplodiny.
Cesnak nepotrebuje zvláštne stanovište, môže sa pestovať ako následná plodina po väčšine zeleniny, neodporúča sa sadiť ho po hrachu či zemiakoch. Tiež by sa nemala striedať na jednej ploche cibuľa s cesnakom.
Pred sadením môžeme cesnak namočiť na cca hodinu do vody, takto namočený cesnak je odolnejší proti vlnovníku podobne, ako keby sme ho morili v Sulke.
Cesnak sadíme do hĺbky asi 8 cm, najlepšie do mäkkej pôdy a následne zahrnieme.
Vzdialenosť riadkov býva 25 až 60 cm, jednotlivé struky sadíme 8 – 12 cm od seba.
Cesnak je zelenina, ktorá vyžaduje asi najmenej starostlivosti. Na jar stačí párkrát okopať a koncom leta sa môžeme tešiť na zber.