Začalo sa to asi takto: doma sa nám minul olej a keďže zásobiť domácnosť je moja starosť, zašiel som do dediny a z búdky zatelefonoval do biopredajne, v ktorej, pokiaľ sa dá, nakupujeme biopotraviny pre našu domácnosť. Predajňa patrí našim priateľom, a keď ju asi pred rokom (možno ako jednu z prvých na Slovensku) otvorili, so ženou sme sa veľmi potešili, že si nebudeme musieť zadovažovať potraviny v BIO kvalite iba zo zahraničia, ale že si ich budeme môcť kúpiť aj tu, na Slovensku. Cenovo boli porovnateľné – väčšinou tiež z dovozu. Náš záujem pomôcť dobrej veci ako sa dá viedol k rozhodnutiu – prednostne nakupovať v tejto predajni.
Do tejto doby totiž na Slovensku, až na pár výnimiek, takmer nebolo možné kúpiť potraviny v BIO kvalite. Nie že by ich nikto na Slovensku nepestoval. Ekologickí poľnohospodári existujú na Slovensku už viac ako desať rokov (obhospodarujú asi 2,5% poľnohospodárskej pôdy = cca 50 000 km2; do systému je zaradených okolo 80 subjektov). Ale kúpiť tak pred rokom ich produkty bolo takmer nemožné. Dôvod bol jednoduchý – väčšina z nich (viac ako 95%) sa vyviezla do zahraničia. Aj dnes by nám na spočítanie našich domácich spracovateľov a výrobcov biopotravín stačili prsty 1 ruky.
Smutné na tom je, že u nás vypestované bioprodukty niekto šikovný v zahraničí spracuje na výrobok. My si potom musíme kupovať drahé dovozové biopotraviny (možno aj spracované zo slovenských bioproduktov) a náš štát to všetko ešte dotuje. Keď nám tu už nezostávajú bioprodukty, aspoň tá čistejšia krajina nám tu zostane (našťastie je zatiaľ nie je možné vyviezť).
Ale vrátim sa späť k dôvodu môjho telefonátu do biopredajne – oleju. Telefón mi zodvihla predavačka a s ľútosťou mi oznámila, že bio-olivový olej, ktorý u nich pravidelne kupujem, nemajú a ani nevedia, kedy budú mať. Problém bol s dodávateľom. Bohužiaľ sa na neho nedá spoľahnúť a iný zatiaľ na Slovensku nie je. Takže buď počkám do neviem kedy alebo si môžem kúpiť iný, ten je ale o polovicu drahší. Dať o polovicu viac za olej, pri našom skromnom domácom rozpočte, sa mi zdalo veľa.
Ale čo teraz? Moja žena iný olej ako v BIO kvalite nechce. Už je raz taká, keď si niečo zaumieni, tak to aj urobí. Pred niekoľkými rokmi sa rozhodla, a tak dnes doma iné ako potraviny v BIO kvalite nemáme. Ja som sa jej rozhodnutiu potešil – byť zdravší, na tom predsa nie je nič zlé. Biopotraviny sú síce o niečo drahšie, ale lieky a doktori tiež nie sú zadarmo. A my ani jeden nemáme záujem zveriť svoje zdravie lekárom a tak sa oň staráme sami.
Okrem toho kupovaním biopotravín podporujeme aj mnohé ďalšie dobré veci – ekopoľnohospodárstvo je šetrnejšie k pôde, neznečisťuje vody chemikáliami, vytvára rozmanitejšiu krajinu a napomáha rozvoju vidieka; v biopotravinách nie sú použité zdraviu škodlivé chemikálie (rôzne dochucovadlá, farbivá a konzervačné látky)... Nakoniec, práve biopotraviny sú tie normálne potraviny, ktorými sa ľudia stravujú odjakživa, teda okrem posledných asi 100 rokov.
Ale čo s našim olejom? Pohľad do peňaženky hovorí jednoznačne – o polovicu viac je veľa. Čo s tým? možno si teraz myslíte: „Čo tak veľmi rozmýšľa nad peniazmi? Predsa, keď si kupujú iba biopotraviny, ktoré sú drahšie ako konvenčné, nemôžu mať problém s peniazmi.“ A máte v podstate pravdu – s peniazmi „nemáme“ problémy. Ale to ešte neznamená, že ich máme veľa. Skôr je to o tom, koľko ich pre život potrebujeme.
Na vysvetlenie: je to už niekoľko rokov, čo sme sa rozhodli a odišli žiť na kopanice. Dôvodov bolo viac. Hlavný bol ten, že sa nám nepáči, ako vyzerá a kam kráča naša spoločnosť (keď peniaze sú dôležitejšie ako ľudia). Nechceme sa zúčastňovať na ničení Zeme (nášho domova) a ľudstva samotného. Z toho vyplýva aj druhý, už spomínaný dôvod: chceme žiť a byť šťastní a k tomu patrí okrem slobody, zodpovednosti a pod. aj zdravie.
Na jeho udržanie má vplyv životný štýl a tiež kvalita potravín, ktoré jeme. Kvalitné a dobré jedlo, to dnes niečo stojí a keď sme nechceli väčšinu nášho života stráviť zarábaním peňazí na jedlo, pestujeme si ho sami – samozrejme ekologicky. Keď to dokázali naši dedovia, prečo by sme to nedokázali aj my? Aj oni hospodárili ekologicky (vtedy „normálne“) – veď vtedy ešte neexistovali chemické postreky a umelé hnojivá. Okrem toho sme obaja vegetariáni, čo je pre takýto život oveľa jednoduchšie a praktickejšie (veď 1 prasa zje za rok toľko jedla, ako 10 vegetariánov).
Čo si zatiaľ nedokážeme dopestovať alebo vyrobiť, a nevieme sa ešte bez toho zaobísť, si kupujeme. Ako napríklad už spomínaný olej. Okrem neho zatiaľ musíme kupovať obilie (na múku, chlieb a pod.), soľ a tento rok aj trochu zeleniny a ovocia. Na týchto pár vecí mi môj rodičovský príspevok bohato vystačí. (Samozrejme, že to nie je vždy jednoduché, ale pri troške skromnosti to vždy nejako ide – ale to by mohla byť úplne samostatná téma.)
No poďme späť k oleju. Dohodol som sa s predavačkou, že ak by mi majiteľ predajne dal ten drahší olej s nejakou zľavou, tak aby mi ho vzala, že si preň ku nej domov prídem. (To je výhoda malých obchodov, skúste si niečo také zjednávať v supermarkete.) Keď som k nej prišiel, vítala ma s úsmevom. Mala pre mňa olej a vraj mi vyjednala ešte lepšiu zľavu, ako som chcel. Malo to však jeden háčik: musel som svojmu priateľovi – majiteľovi predajne – sľúbiť, že mu napíšem článok do časopisu. Vraj niečo o ekologickom poľnohospodárstve na Slovensku. Tak som si k tomu sadol a dúfam, že to je aj o ekologickom poľnohospodárstve.
Na záver rád dodávam, že v posledných mesiacoch sa situácia na Slovensku zlepšuje. Pribudli obchody s biopotravinami, zvyšuje sa aj počet výrobcov biopotravín a už existujú aj prví biopestovatelia zeleniny a biopečivo. Zvyšuje sa aj počet biospotrebiteľov. Problémy sú však stále, pretože niektorí ľudia, pracujúci v tejto oblasti, namiesto toho, aby na tejto krásnej myšlienke (produkcia, distribúcia a predaj biopotravín) spolupracovali a rozvíjali ju, snažia sa medzi sebou súťažiť. Ale to je potom znova len a len o peniazoch a nie o nás, ľuďoch.
Olej, ktorý zvyčajne domov kupujeme, zatiaľ v našej biopredajni stále nemajú (vraj nie je ani v Čechách). Tak sme si ho museli doviezť zo zahraničia. Ale už dnes sa tešíme, že si ho budeme môcť znovu kúpiť v našej biopredajni (pán vedúci mi to sľúbil). A možno bude aj lacnejší – lebo čím viac ľudí bude kupovať biopotraviny a čím viac ich bude slovenských, tým menej budú stáť. A keď nie – nevadí, hlavne, že sa podporí dobrá vec.
P.S. Akákoľvek podobnosť tohto príbehu so skutočnosťou nie je vôbec náhodná.
Čítať celú diskusiu k článku (6 príspevkov) Pridať názor na článok