Ministerstvo pôdohospodárstva volá po kvalitných a bezpečných potravinách.
Presne také sú
biopotraviny. Kedy sa o nich dozvie široká spotrebiteľská verejnosť? Prečo je ekologické poľnohospodárstvo na Slovensku stále na okraji záujmu ministrov?
Koncom apríla sa v Bratislave uskutočnila medzinárodná konferencia o potravinovej bezpečnosti na Slovensku. Hovorilo sa aj o agropotravinárskej legislatíve a sociálnych a ekologických dimenziách potravín.
Certifikované a zravé biopotraviny
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon hovoril na konferencii o tom, že
(Roľnícke noviny, 29.4.2005):
- bezpečnosť potravín je dôležitá zo zdravotného hľadiska, lebo tam, kde sú zdravé potraviny, je aj zdravý národ;
- kontrolu potravín treba uskutočňovať z poľa až na stôl;
- dôležitá komunikácia s verejnosťou, ktorá v súčasnosti nevie, podľa čoho sa má pri nákupe potravín rozhodovať.
Z tohto dôvodu vytvorilo MP na svojej webovej stránke portál, ktorého cieľom je informovanie verejnosti. Minister zároveň vyzval občanov, aby touto formou prispievali ku kontrole potravín a aby rezort upozorňovali na nedostatky v tejto oblasti.
Samé dobré správy, ale...
Ako "bežný" spotrebiteľ sa veľmi teším, že prioritou stratégie Ministerstva pôdohospodárstva SR v oblasti bezpečnosti potravín je ochrana, bezpečnosť a kvalita potravinárskych výrobkov. Každý predsa chce konzumovať kvalitné a bezpečné potraviny. Ako "bežný" spotrebiteľ ale neviem, že na trhu sa prednedávnom objavila aj nová kvalita, ktorá je štátom garantovaná a prísne kontrolovaná.
Chov zvierat s ohľadom na welfare
Reč je o
bioproduktoch a
biopotravinách, ktoré pochádzajú z kontrolovaného a certifikovaného systému ekologického poľnohospodoárstva, spracovania a distribúcie. Okrem toho, že spĺňajú všetky hygienické a potravinové normy, spĺňajú ešte aj mnohé dodatočné podmienky vyplývajúce zo Zákona o ekologickom poľnohospodárstve č.421/2004 Z.z., ktorý platí spolu s nariadením Rady (EHS) č. 2092/91 o ekologickej výrobe poľnohospodárskych výrobkov a potravín.
Na celý proces "
od vidiel až po vidličku" dohliada v ekologickom poľnohospodárstve inšpekčná a certifikačná organizácia NATURALIS SK. Len na základe kontroly a pri dodržaní všetkých zákonných predpisov môže Naturalis vydať osvedčenie o pôvode bioproduktu alebo biopotraviny, ktoré producenta oprávňuje k tomu, aby svoju produkciu uviedol na trh ako "produkt z ekologického poľnohospodárstva". Pri kúpe
bioproduktov a
biopotravín má spotrebiteľ záruku najvyššej kvality a môže vysledovať ich pôvod až k bioroľníkovi.
Osobne som presvedčená o kvalite bioproduktov a
biopotravín. Základný rozdiel je v produkčnom systéme. Pri produkcii surovín neboli používané
žiadne agrochemikálie ani
geneticky modifikované organizmy, pri spracovaní neboli používané
syntetické potravinárske látky ani
ožarovanie. Ako spotrebiteľ mám vyhrané. Nemusím sa báť pesticídov, hormónov, ani sa trápiť tým, ako sa poľnohospodár stará o zvieratá, pôdu či krajinu. Viem, že všetko je OK, že všetko sa deje v súlade s prírodnými zákonitosťami, s ohľadom na zdravie ľudí i dobré životné prostredie.
Nie som expert na problematiku. Len matka detí s alergiami, ktorá im chce dať kvalitné a bezpečné potraviny a ktorá túži po živote v súlade s prírodou - aby bola pôda stále úrodná, aby pohľad do krajiny bol potechou pre oko i pre dušu, aby všetky bytosti žili v dokonalej harmónii...
A tak sa pýtam...
Poľnohospodárstvo v súlade s prírodou
Kedy začne slovenská vláda podporovať ekologické poľnohospodárstvo aspoň tak, ako v okolitých krajinách? Kedy povie širokej verejnosti, že biopotraviny sú zárukou kvalitných a bezpečných potravín?
Kedy spustí mediálnu kampaň na podporu značky slovenských biopotravín?
Ekologické poľnohospodárstvo produkuje zdravé a bezpečné potraviny a prispieva k tomu, aby si pôda zachovala úrodnosť, aby sme dýchali čistý vzduch, pili čistú vodu a žili v rozmanitej krajine, ktorá je domovom čo najviac rastlinných a živočíšnych druhov a kde sa bude dobre žiť tejto i nasledujúcim generáciám. Kedy dostane od našej vlády podporu, ktorú si zaslúži?