Kozy sú zaujímavé tvory, jeden z mála živočíchov, ktorým aj po zdomácnení sa neotupil duch. Ich povaha je ohnivovzdušná, čiže od nich nemôžete očakávať, že budú pokojné a pomalé ako ovce či kravy. Je to bystré zviera a v svojich hodnotách má vyhradené miesto aj pre zmenu a vtip. Čiže ľudia slabšej a netrpezlivejšej povahy nech radšej na voľný chov kôz zabudnú. Oni sa nikdy nebudú tešiť z toho, keď im koza vedierko pri dojení vykopne, lebo cudzí ľudia na ňu pozerajú, či koza, čo zoskočí z dvojmetrovej výšky, kam sa tajne chodí najesť a za pár hodín kľudne porodí svoje prvé kozľa.
Inak koza sa dá chovať aj v menej vtipnom chove - v stajni, s uväzovaním na lúke či pod kríkmi. Ale je dobré, keď má svoju ohradu, kde sa môže pásť. Aj pre kozu je dobré, keď pozná svoje hranice.
Prirodzené prostredie pre chov kôz sú pasienky, koza ožiera listy a kôru kríkov, čím ich vlastne udržiava. Je úplne skvelá pri obnove pasienkov. Pisateľ uväzuje kozy len núdzovo a to zvyčajne len jednu, aby ostatné odklonila od domu či podľa potreby. Na privolanie prídu k dojeniu, najmä keď sú zvyknuté na prikrmovanie (konáre bazy, šrot).
Do stajne dávame kamennú soľ, na noc čerstvú vodu. Podstieľkou sú listy či slama a v zime sama si naťahá pod seba aj seno.
Odčervuje sa u nás na jar a na jeseň. Proti parazitom zvnútra aj zvonku sa používa hustý odvar z jelšovej kôry. Na zime, keď nie je veľký sneh, sa rada dokrmuje kôrou z mladých porastov.
Dnes sú na Slovensku rôzne kozy - biele, hnedé, čierne, rohaté aj bezrohé. Pri výbere ani tak nezáleží na rase, ako skôr na rodičoch. Či bola matka dobrá dojka, či boli zdraví.
Kozie mlieko je snáď najzdravšie a vraj najpodobnejšie materskému. Vraví sa že smrdí. Asi to závisí od ustajnenie a spôsobu chovu. Dnes mnohí chovajú kozu z dôvodov liečiteľných schopností kozieho mlieka, v ktorú ľud verí. Okrem alergií sú to aj nádorové ochorenia, ktorých stav kozie mlieko zlepšuje. Z
kozieho mlieka sa dá vyrobiť skvelý a veľmi cenený
syr, ale aj tvaroh, chutná
bryndza, oštiepky, žinčica. Srvátku a psiarku (to je srvátka po žinčici) majú radi čuvače, strážne psy.
Ak sa obávame nákazy z kliešťov, mlieko prevárame alebo pasterizujeme.
Chuť mlieka sa odráža od stravy. Preto sú najlepšie voľné pasienky, kde si môže voľne vyberať. Vtedy má spravidla chutné a dobré mlieko. Striedavá chuť je len pri uväzovaní na rôzne stanoviská. Takže doprajme kozám to, čo potrebujú a budeme mať z nich všestranný úžitok.
( Spracované podľa článku Miroslava Žiarislava Švického z časopisu Diva , Leto 2005 )