Pravidelne sledujem na stránkach populárnych aj odborných časopisov veľmi rôznorodé názory na vegetariánsky spôsob stravovania. Viac ako 15 rokov študujem problematiku výživy, pretože sama som tiež vegetariánka. Nikdy sa mi nestalo, aby mi napr. môj osobný lekár spochybnil tento spôsob stravovania, pretože sa to veľmi kladne odráža na mojom zdravotnom stave.
Antibiotiká ani iné lieky som nepotrebovala viac ako 10 rokov. Dokonca som si týmto spôsobom upravila aj dlhoročnú anémiu. Mám medzi mojimi blízkymi lekárku - hematologičku, ktorá si to tiež odskúšala s veľmi pozitívnymi výsledkami. Do ambulancie jej však chodia dievčatá, ktoré majú veľmi "biedny"
krvný obraz, samozrejme vegetariánky.
Kde je teda problém?
Imidž zdraviu prospešnému vegetariánstvu kazia tzv.
pudingoví vegetariáni.
Väčšinou sú to študentky, ktoré chcú chudnúť, alebo osoby ktoré sa z iných dôvodov zriekajú mäsa, ale skladba ich jedálneho lístka je priam otrasná.
Z vlastnej skúsenosti môžem uviesť niekoľko príkladov:
Dievčina, ktorá chcela byť v každom ohľade moderná, občas skolabovala.
Strava: ráno nič, obed rožtek, večer tak isto, občas palacinky, vyprážaný
syr, zelenina občas. Prečo? Chce byť štíhla, mäso neznáša, zelenina je vraj drahá a nemá jej to kto pripraviť.
Iný prípad: kožné problémy, "kútiky" a pod. Odporučila som doplniť jedálny lístok orechmi, slnečnicovými semienkami, listovou zeleninou. Bez pochopenia. Dôvod: Mandle a orechy sú drahé.
Ďalšia už dospelá dáma s viditeľnou nadváhou: vraj je tiež vegetariánka, lebo má radšej palacinky ako mäso.
Takýchto prípadov by som vedela vymenovať desiatky. Ak takýchto pacientov pokladajú lekári za vegetariánov a podľa nich hodnotia výsledok vegetariánskeho stravovania, je to na obrovskú škodu dobrému úmyslu.
Skutočné vegetariánstvo
Skutočné vegetariánstvo predpokladá mať dobre preštudované potreby organizmu, skladbu živín a vedieť dodať organizmu dostatok energie.
Ak sa teda odhodlám k vegetariánstvu, je potrebné získať dôkladné, všestranné informácie. V dennej skladbe stravy mať zastúpenú hlavne zeleninu, pričom listová zelenina sa cení viac ako napr. koreňová (dostatok chlorofylu, kyseliny listovej, minerálnych látok), vylúčiť sladkosti, biely cukor, bielu múku, obmedziť soľ a konzervy.
Surová zelenina a ovocie by mali tvoriť viac ako polovicu dennej stravy.
Nečudujem sa lekárom, že sú proti vegetariánstvu. Asi nemajú medzi pacientmi skutočných vegetariánov a pre vlastné žiadne alebo minimálne skúsenosti s týmto spôsobom stravovania, všetko hádžu do jedného koša. Východisko však nemôžeme donekonečna hľadať v podávaní liekov. Ľudstvu hrozí pandémia vo forme rakoviny, osteoporózy, straty imunity a ďalších tzv. civilizačných chorôb. Keby sme sa správne stravovali od detstva, neprišli by sme o zuby, vlasy, nestretávali by sme sa s množstvo degeneratívnych chorôb. Organizmu treba dodať dostatočné množstvo surovej zeleniny a ovocia. Ak to nerobíme, je to na veľkú škodu veci, pretože takto sa vegetariánstvo stáva len módnym výstrelkom bez skutočného poznania a pozitívneho efektu na ľudské zdravie.