Zelenina sa má konzumovať podľa možnosti čo najviac v surovom stave. Tepelnú úpravu zeleniny obmedzujme na minimum, aby sa čo najviac zachovali aktívne zložky (vitamíny, enzýmy) v nej obsiahnuté. Namiesto dusenia a smaženia sa odporúča zaparovanie zeleniny (varenie v pare).
Pokiaľ podávame zeleninové jedlo ako hlavný chod, môžeme zvýšiť jeho kalorickú i biologickú hodnotu pridaním sójového syra, seitanu alebo rastlinného mäsa (Tofu, Klaso, Robi mäso). Tieto sa môžu pridávať aj do šalátov, polievok, nátierok, zapečenej zeleniny a pod.
V racionálnej výžive sa odporúča používať oleje lisované za studena (slnečnicový, sezamový, sójový a i.). Najzdravší je
olivový olej, samozrejme, bez tepelnej úpravy. Postačuje pridať 1 - 2 lyžice do hotového pokrmu.
Pre zvýšenie priaznivých účinkov zeleniny kombinujeme surovú alebo tepelne upravenú zeleninu s nasledovnými obilninami a strukovinami, ktoré majú nielen vysokú biologickú hodnotu, ale majú aj preukázateľné liečebné účinky:
Ovsené vločky, ovsené krúpy, ovos - z obilnín majú najvyšší podiel tukov a bielkovín. Obsahujú vitamíny skupiny B a E, jód, selén a iné minerálne látky a stopové prvky, znižujú koncentráciu LDL (tzv. zlého) cholesterolu, znižujú vysoký krvný tlak, pôsobia preventívne proti rakovine. Vysoký obsah jódu priaznivo ovplyvňuje činnosť štítnej žľazy.
Pohánka, pohánková múka - obsahuje bioflavonoidy, rutín (vitamín P), ktorý pôsobí blahodarne na cievy, cholín, ktorý pomáha pri odbúravaní nahromadeného tuku v pečeni a iné účinné látky a vitamíny. Pohánka sa využíva aj pri liečbe hemoroidov, kŕčových žíl, popraskaných ciev a pod.
Proso - je veľmi ľahko stráviteľné, z obilnín je najbohatšie na minerálne látky. Má vysoký obsah fluóru a kyseliny kremičitej, obsahuje aj horčík, draslík, fosfor a železo. Odporúča sa pri málokrvnosti, rekonvalescencii, vyčerpanosti a na prečistenie organizmu. Fluór a kyselina kremičitá spevňujú pokožku, vlasy, kosti, nechty a zuby.
Ryža natural - energetickú hodnotu má blízku pšenici. Vitamíny sú predovšetkým v ryžových plevách, preto sa na konzumáciu odporúča ryža celozrnná nehladená. Znižuje obsah cholesterolu v krvi, zastavuje hnačku, je vhodná pri kataroch žalúdka a čriev. Stabilizuje krvný cukor a inzulín, preto je vhodná aj pre diabetikov.
Fazuľa - je dôležitým zdrojom bielkovín, provitamínu A, obsahuje značné množstvo draslíka (1260 mg) a iné minerály. Látka glykokinín pomáha znižovať obsah cukru krvi, preto je vhodná na liečebnú diétu aj bežnú konzumáciu pre diabetikov. Pomáha aj pri chorobách cievneho a srdcového systému a preventívne pôsobí proti rakovine hrubého čreva.
Sója - patrí medzi najcennejšie plodiny, pretože obsahuje všetky plnohodnotné
bielkoviny, potrebné pre ľudský život. Dokáže nahradiť mäso. Pôsobí preventívne proti rakovine, priaznivo vplýva na nervovú sústavu, znižuje cholesterol, upravuje vysoký krvný tlak. Ovplyvňuje hladinu hormónov, preto sa odporúča ženám na zmiernenie ťažkostí v období menopauzy. Je vhodná aj pre diabetikov.
Z ostatných obilnín a strukovín sú vhodné: pšenica ( celozrnná múka), obilninové krúpy, kukurica (kukuričná múka, kukuričné krúpy), cícer, hrach, šošovica.