Ak nechcete brať pravidelne antacidné lieky, ktoré znižujú vstrebávanie vitamínov do organizmu, tak vyskúšajte nasledujúce prírodné a prirodzené ukľudňujúce liečivá pre žalúdok.
V rámci prevencie je odporúčaný jesť čo najčastejšie
zeler, táto obyčajná koreňová zelenina dokáže pôsobiť antibakteriálne, bez podráždenia stien tráviaceho traktu.
Najdôležitejšie
prírodné liečivá sú v prípade problémov so žalúdkom čerstvé šťavy zo zeleniny a ovocia. Hlavná je z kyslej kapusty ale aj zo surových zemiakov či z mrkvy. Dokážu veľmi napomáhať zdravej činnosti žalúdka Taktiež môžete vyskúšať aj šťavu z čerstvého ananásu. Tieto šťavy sú výborné používať ako aj pri zápaloch, tak pri záhe.
Ukľudniť žalúdok napomáha napríklad aj brokolica. Mak, zemiaky zase napomáhajú neutralizovať pálenie záhy.
Hlavným prírodným antacidom z radov ovocia je bezpochyby banán. Ale len tie, ktoré už začínajú mať svetlohnedé bodky. Hneď za ním nasleduje jablko, naše tradičné liečivo od dávnych čias. Alebo skúste sušené datle ako okamžitú pomoc.
Výborným doplnkom stravy pri bolestiach žalúdka sú aj med, ovsené vločky a ľanové
semienka. Rozdrvte 1PL ľanového semiačka v pohári vlažnej vody (prípadne 3 čL semena a 1čL medu) - užívajte denne ráno a sliznica vášho žalúdka sa bude regenerovať.
Z korenín využívajte čo najviac vo vašich jedlách kmín, fenikel, badyán alebo
kôpor.
Bylinkové čaje z mäty alebo medovky sú ideálnym pitím v tieto dni. Taktiež pomáha nálev z listov orechov či malín.
A záverom - je dobré zamyslieť sa nad úpravou stravy - to znamená minimalizujte užívanie kávy, mäsa, bieleho cukru, alkoholu. A nič príliš ostré a príliš korenené. Aspoň za pokus to stojí.
Nefajčite, skúste sa vyhýbať stresom, nezabudnite - teplo pomáha (nahriate ručníky uvoľnia žalúdok) a zlepšenie stavu žalúdka príde. Prajem vám to všetkým, ktorých žalúdok vás neposlúcha.