Šunka – dusená, light, pizza šunka, toastová, šunka od kosti, Bio, hydinová. Ponuka je veľká, tak ako dnešná doba žiada, ale rozdiely priam priepastné.
Veľmi sa mi páčil článok
JE LIBO ŠUNČIČKU? na BIO spotrebitel.cz o tomto kúsku lahôdky. Akoby autorka Jana Průšová písala aj z mojej duše:
Keď sa povie
šunka, možno sa vám rovnako ako mne vybaví obrázok z detstva: „mám angínu a zrazu sa objaví otec s balíčkom, v ktorom je ukrytá malá vzácnosť – šunka – na posilnenie!“ A strih – 10 rokov potom a ďalší obrázok: „som v nemocnici, operovali mi slepák a zase sa objavia moji záchrancovia s potravinovým balíčkom. Skrýva chleba s maslom a samozrejme so šunkou. A opäť strih – po ďalších 10-tich rokoch: „lekár mi s úsmevom oznamuje že som tehotná. Nasleduje rozhovor o tom, ako sa mám stravovať, čo áno a čo nie. A medzi prvými doporučenými jedlami zavonia –
šunka.
Ako sa zdá, šunka je liek, špeciálna zložka našej stravy. Nuž tak buďte dobre informovaní, nech viete, čo si kupujete, na čom si pochutnávate, či naozaj deťom prilepšujete a za čo vlastne platíte.
Čo vlastne tá šunka je?
Šunka v kvalite BIO
Pravá lisovaná šunka je bravčové mäso zo stehna (jedno z najkvalitnejších kúskov z prasiatka), ktorú mäsiar nakrája, zmieša so soľou a zmieša. Naloží mäso do formy, uvarí, vyúdi. Pri tomto postupe vzniká šunka takzvanej najvyššej kvality, ktorá obsahuje 16% svalovej bielkoviny – ale pozor, to nie je to isté ako mäso! (Napr. čistá svalovina ako napr. bravčová pečeň obsahuje 20% svalovej bielkoviny). A taktiež dôležitý je obsah vody - 10-20% a tá dodáva šunke šťavnatosť.
Trúfam si povedať, že na českom trhu je len jedna takáto šunka – BIO šunka z farmy Sásov. My už doma ani inú nejedávame, je naozaj vynikajúca, žiadne konzervanty, chémia, fosfáty. Zvieratá žijú podľa pravidiel welfare, čo napríklad znamená, že majú dostatok životného priestoru, môžu von do výbehu, žijú voľne v skupine širokej rodiny, dostávajú kvalitnú stravu bez antibiotík a GMO krmív. Je to šunka, ktorú kľudne dám aj deťom....píše Jana Průšová.
Aká je potom šunka, ktorú si bežne kupujeme v obchode?
Tú bežnú šunku v obchodom tvorí – bravčové mäso z veľkochovov (určite tušíte, že zásady welfare tieto zvieratá nepoznajú), tuk, voda a chemický kokteil. Kúzelné chemikálie dokážu vyčarovať chutnú šunku, ale pozor! Napr. vysoká dávka polyfosfátov viaže
vápnik, mnohé ktoré predlžujú trvanlivosť sú priam toxické (ich zoznam nájdete v knihe V. Syrového – Tajomstvo výrobcov potravín). Farbivá a vône - chemické pomády -pridajú zdanie mäsa, hoci u tých najlacnejších je obsahom len tuk, koží a rastlinné (sójová, zemiaková) bielkoviny. A využívanie napríklad pšeničnej zložky pri výrobe zvyšuje riziko pre ľudí s celiakiou a zmes dusitanov je záťažou pre všetkých, obzvlášť pre deti.
Aké je zloženie šunky, by ste sa mali pri nákupe dozvedieť. Napr. Výberová šunka má 13% svalovej bielkoviny, štandartná len 10%. Malo by platiť, že čím drahšie, tým lepšie.
Prečo ten rozdiel?
Prasiatka s mamou vo výbehu (Ekofarma Sasov)
Ste ako spotrebiteľ(ka) sklamaný(á), že šunka nie je len mäso, soľ, korenie a primerané množstvo vody, ale mäso veľa vody, tuk a „éčka“? Pýtate sa, prečo sa používa pri výrobe údenín rastlinná bielkovina? Prečo výrobcovia používajú všetkých „chemických pomocníkov“, často na hranici zdravotnej prijateľnosti? Pretože je to ekonomicky výhodné a časovo nenáročné – hlavne, aby sa to dobre predávalo.
(
Prevzaté od Jany Průšovej.
Skrátená verzia )
Nakoľko v našich slovenských končinách sa k Bio-šunke stále len tak ľahko nedostanete, ostáva nám zatiaľ držať päste našim farmárom. Nech sa im darí rozširovať svoje výrobky po našej krajine viac a viac.