Imunitný systém v ľudskom tele je úžasne dokonalý a má schopnosť väčšinu toxických látok z organizmu vylúčiť, ale nie všetko. Toxíny, ktoré z organizmu odstraňujeme sú:
Všetky infekcie sa chcú hlavne rozmnožiť pomocou ľudských tkanív a hľadajú vhodné úkryty, aby sa skryli pred zásahom imunitného systému. Úkryt im poskytujú hlieny, tuk, krvné zrazeniny a väzivové tkanivá. Vytvárajú potom infekčné ložiská a čakajú na príležitosť oslabeného imunitného systému (stres, prechladnutie tkaniva). Pri detoxikácii je možné tieto infekčné ložiská pozorovať napr. pri vykašliavaní z oblasti priedušiek, hrtanu alebo mandlí, aj pri vysmrkávaní z oblasti dutín. Pri uvoľňovaní ložísk vo vnútorných orgánoch dochádza potom k prejavom zodpovedajúcim druhu infekcie.
Všetci neustále prežívame v menšej alebo väčšej miere chronický stres, ktorý sa môže neskôr odraziť u každého na inom orgáne - tkanive. U niekoho to môže byť srdce, u iného koža na tvári, pľúca, žalúdok alebo oblasť pohlavných orgánov. Oslabuje sa ich imunitná schopnosť a dochádza v nich k usadzovaniu toxínov, infekcií a splodín z potravy.
Výsledkom je zmenená psychika, povaha človeka a nezvládnuteľné chovanie v najrôznejších situáciách.
Vnútornú očistu organizmu je možné prirovnať k vonkajšej hygiene. Tá je dnes takmer pre každého z nás samozrejmá. Dnes platí, že ľudia dbajú o tie partie tela, na ktoré si vidia a ich čistota je nutná pre komunikáciu s ostatnými ľuďmi. Prečo ľudstvo už dávno nerobieva vnútornú očistu tela? Je to asi tým, že dovnútra si nevidíme. Žijeme tak v ilúzii, že sa musíme umývať len zvonka a že vo vnútri je všetko sterilné. Opak je pravdou. Navyše si mnohí ľudia, ktorí si myslia, že sú zdraví, nechcú svoje chronické problémy priznať a považujú ich za normálne.
Čínska medicína tvrdí, že zdravie človeka a harmóniu zabezpečuje rovnováha medzi piatimi základnými orgánmi - pečeň, srdce, slezina, pľúca, obličky (a tiež mozog, ktorý priraďujú k srdcu). Pri dôkladnej detoxikácii sa vyplatí postupne prejsť všetky orgány, čo spôsobuje nielen zásadné zdravotné zmeny, ale aj obrovské psychické premeny človeka. Na to sa najlepšie hodia obilniny a zelenina, ktoré obsahujú vitamíny, minerály a vlákninu, ktorá dokáže v organizme najlepšie pozametať.
Detoxikácia organizmu je nikdy nekončiaci proces, cesta za ideálom. Je možné ju robievať prakticky v každom veku, či už u najmenších detí alebo aj u ľudí v pokročilom veku. Pre človeka ako takého je ideálne začať očistu aspoň 6 mesiacov pred otehotnením, skôr než je človek počatý v tele matky. Veľmi účinné a výhodné je robiť preventívne očisty na jar a na jeseň.
Je nutné zdôrazniť stravovanie. Vnútorné prostredie organizmu závisí predovšetkým od množstva a kvality prijímaných potravín - podľa toho, ako a čo jeme sa upravujú ďalšie funkcie. Všetko závisí od nášho krvného obehu a dýchania, pohybovej a duševnej aktivity. Preto je najdôležitejším, čo pre svoje zdravie môžeme urobiť, prevencia. Upevniť zdravie si môžeme aj telesnou aktivitou, vhodnými masážami alebo saunou.
Úspech všetkých očistných procedúr závisí od prípravy organizmu a to predovšetkým jeho "zmäkčením", uvoľnením, zahriatím. Buď vlhkým parným kúpeľom (pre dehydrovaných) alebo suchou saunou (pre obéznych). Po 15 minútach je nutné zakončiť procedúru krátkou vlažnou až studenou sprchou, plus ráno robiť malú masáž celého tela olejom a potom sa osprchovať teplou vodou. Obéznym prospeje skôr krátky beh.
Ajurvéda odporúča ako prvé očisťovať hrubé črevo a to najlepšie klystírom pripraveným z vody a citrónovej šťavy, prípadne urinou - vlastným močom. Po očiste hrubého čreva sa odporúča raz za štvrťrok tzv. premývanie celého tráviaceho traktu (Šank Prakšalána) slanou vodou s priebežným cvičením špeciálnych pohybov tak dlho, pokiaľ voda z tela nezačne vychádzať rovnako priezračná, aká sa vypila. Okrem toho, že sa vyčistí celý zažívací trakt, má aj iné blahodárne účinky: svieži dych, dobré spanie, zmiznú vyrážky a pokiaľ sa bude dodržiavať naďalej rozumné stravovanie, vytratí sa aj telesný pach. Súčasne sa tonizuje pečeň a ďalšie žľazy spojené s tráviacim traktom, hlavne slinivka (u diabetikov). Táto metóda však nie je vhodná pre každého!
Samotná očista pečene spočíva v použití teplého rastlinného oleja a citrónovej šťavy, ktoré sa striedavo popíjajú medzi 19. - 20. h. Pečeň produkuje močovinu, ktorá sa vylučuje obličkami, a tak medzi najdôležitejšie očisty patrí aj detoxikácia obličiek. Môže sa použiť melónová kúra (týždeň sa konzumujú melóny s chlebom), alebo šípková kúra (odvar z koreňa šípok), alebo kúra zo zeleninových štiav (zmes mrkvy, cvikle, uhorky alebo mrkvy, zeleru, petržlenu), prípadne urinoterapeutická metóda (prikladanie obkladov a vnútorné užívanie vlastnej moči), ale aj pitie močopudných nápojov z bylín (šalvia, ľubovník, medovka). A to som vymenoval asi len štvrtinu očistných metód, ktoré už má ľudstvo úspešne vyskúšané.
Pravdaže, treba podotknúť, že na to, aby boli očistné metódy zdraviu prospešné a nie poškodzujúce, je nutné zohľadňovať zdravotný stav organizmu, presné dávkovanie, čas a spôsob.
Pamätajme, že stratené zdravie nám nikto nevráti, pokiaľ sa nenaučíme komplexne a pravidelne očisťovať svoj organizmus a pokiaľ sa nebudeme správne stravovať.
Peter Planieta
Detoxikácia organizmu (10. 01. 2005)