Smernica 2000/60/ES Európskeho parlamentu a Rady ustanovujúca rámec pre činnosť Spoločenstva v oblasti vodnej politiky (
Rámcová smernica o vode), ktorá vstúpila do platnosti v roku 2000, podstatne zmenila spôsob monitorovania, hodnotenia a hospodárenia s vodami vo väčšine európskych krajín. Rámcová smernica zahŕňa množstvo vody vo vodnom zdroji a tiež prvok pre hodnotenie ekologického stavu povrchových a podzemných vôd.
Ekologický stav je vyjadrenie kvality štruktúry a fungovania vodných ekosystémov a v smernici boli identifikované tri skupiny prvkov kvality (biologický, hydromorfologický a fyzikálno-chemický).
Od členských štátov sa požaduje, aby do roku 2015 dosiahli „dobrý stav“ povrchových a podzemných vôd.
Úspech smernice pre vody v dosahovaní cieľov bude závisieť od správnej implementácie jednotlivými krajinami. SR transponovala rámcovú smernicu o vodách do nového
zákona č. 364/2004 Z. z. o vodách a o zmene SNR č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon).
Na dosiahnutie environmentálnych cieľov v rámci vodného hospodárstva sa vyhotovujú
Plány manažmentu povodí a
Vodný plán Slovenska.
Prvý plán manažmentu povodí musí byť vypracovaný a schválený do roku 2009, revidovaný a aktualizovaný každých šesť rokov.
Vodný plán Slovenska je podkladom pre Medzinárodný plán manažmentu povodia Dunaja a Visly a vyplýva z medzinárodných záväzkov SR. Vodný plán Slovenska schvaľuje vláda a bude sa prehodnocovať každých šesť rokov.
Tento článok vyšiel v rámci seriálu, ktorý monitoruje
stav vody na Slovensku k 31.12.2004.
VODA - stav k 31.12.2004 [Toky nie sú stoky! (13)]