Ľudské telo tvorí z 2/3 voda. Voda je pre náš organizmus nepostrádateľná – bez nej by sme do 4 dní zomreli. Voda sa podieľa na každej funkcii nášho tela – podporuje detoxifikáciu napomáhaním transportu živín a odpadných produktov do a z buniek, sprostredkováva všetky tráviace, absorpčné, obehové a vylučovacie funkcie, ako aj využitie vitamínov rozpustných vo vode, a pomáha udržiavať optimálnu telesnú teplotu. Pitím správneho množstva vody každý deň môžete zabezpečiť, aby malo naše telo všetko čo potrebuje na zachovanie dobrého zdravia.
Koľko vody potrebujeme piť?
Šesť až osem pohárov za deň. Počas normálneho dňa stratíme 1,5 litra vody vo forme moču, 750 ml kožou, 400ml dychom, a 150 ml v stolici. To je spolu 2,8 litra za deň. I keď to môže vyzerať, že to je to množstvo, ktoré treba vypiť, nie je to také jednoduché. Za prvé, naše telo vytvára asi 300 ml vody ako vedľajší produkt pri výrobe energie. Plus jedlo, ktoré jeme každý deň, obsahuje okolo litra vody (väčšina zeleniny je z 90% voda!). To je celkom 1,3 l, teda zostáva 1,5 l (alebo 6 pohárov), ktoré treba vypiť za deň. Dva poháre navyše denne pomôžu obličkám vylúčiť toxíny a udržať nás dostatočne hydratovanými počas pohybových aktivít. Viac ako toto množstvo môže spôsobiť nadbytočnú hydratáciu – a zaťažiť obličky, namiesto toho, aby sme im pomohli.
Na druhej strane, piť príliš málo vody tiež nie je dobrý nápad. Mierna dehydratácia môže viesť k bolestiam hlavy, letargii, zápche, a zvýšenému riziku obličkových kameňov a zápalov močových ciest. Strata len jedného percenta telových tekutín môže zvýšiť telesnú teplotu a zhoršiť schopnosť koncentrácie. Pri strate cca 1-2% vody v tele sa spúšťa reflex smädu. Ak ho ignorujeme alebo zle interpretujeme ako hlad, dehydratácia môže pokračovať a dosiahnuť 3%, čo už vážne ovplyvňuje mentálny aj fyzický výkon. Odborníci na výživu športovcov zistili, že 3%-ná strata vody spôsobuje 8%-nú stratu sily svalov.
Aká je najlepšia na pitie?
Vodu je najlepšie konzumovať ako vodu. Môže to byť prírodná minerálna voda alebo dobre filtrovaná voda z kohútika. Iné nápoje – napr. čaj, káva, ovocná šťava, mlieko a nealko nápoje – tiež poskytujú hydratáciu, ale môžu mať aj iné účinky, vrátane narušenia rovnováhy hladiny cukru v krvi, okrádania tela o iné živiny alebo poskytovaním kalórií, ale žiadnej výživnej hodnoty. Alkohol je známe diuretikum – pôsobí močopudne. Podobné účinky sa zvykli pripisovať aj čaju a káve, ale dnes je už názor iný.
Ale ak chcete hydratovať svoj organizmus, dajte si vodu. A ak nemáte radi vodu, skúste ju ochutiť citrónom, limetou, zázvorom, mätou alebo si dajte bylinkový čaj.
Biopotraviny a voda
V súvislosti s vodou a
biopotravinami uvádza Shane Heaton 3 zaujímavé skutočnosti:
- Za prvé, pretože syntetické hnojivá podporujú rýchly, bujný rast a spôsobujú, že rastlina príjme viac vody, konvenčné ovocie a zelenina zvyčajne obsahujú viac vody ako BIO ovocie a zelenina, takže, napr. štyri biomrkvy môžu obsahovať presne toľko „mrkvy“ ako päť konvenčných mrkiev rovnakej veľkosti. To čiastočne vysvetľuje lepšiu chuť bioproduktov – chuť je menej zriedená nadbytočnou vodou.
- Na druhom mieste je otázka znečistenia vody. Okolo 25 000 ton agrochemikálií používaných v UK ročne končí vo zásobách vody, a vyčistenie zdrojov pitnej vody stojí ročne stovky miliónov libier. Avšak voda z kohútika ešte obsahuje pesticídy v koncentráciách nad úrovňou bezpečnostných limitov EU. Treba ju dobre prefiltrovať, používajúc filtračný systém schopný odstrániť pesticídy, napríklad na princípe reverznej osmózy.
- A nakoniec, keďže nedostatok vody je na svete čoraz častejší, ekologické poľnohospodárstvo má dôležitú výhodu – vyšší obsah humusu a lepšia schopnosť zadržiavať vodu u ekologicky obhospodarovanej pôdy má za následok menší odtok vody zo zeme keď prší a keď neprší, na dopestovanie zdravej úrody stačí menej zavlažovať, čo pomáha šetriť obmedzené vodné zdroje.
Spracované podľa článku
Nutrition 101 – Water od odborníka na výživu p. Shane Heaton
(len pre registrovaných návštevníkov)