Vďaka rozmachu konvenčných foriem poľnohospodárstva najmä v 70. a 80.-tych rokoch minulého storočia došlo v krajinách mierneho podnebného pásma k
Cena takto vyprodukovaných potravín je však privysoká. Množstvo vyprodukovaných potravín je dosahované prostredníctvom intenzifikačných faktorov, predovšetkým zo skupiny priemyselných hnojív a pesticídov, regulátorov rastu, dozrievania a pod. Sú to väčšinou látky, ktoré sa v prírode nevyskytujú a boli syntetizované človekom. V prírode pôsobia cudzorodo, niektoré sa ťažko rozkladajú a pokiaľ áno, tak sú produkty rozkladu niekedy toxickejšie než pôvodný produkt.
Dôsledkami sú:
Príkladov je veľa, známy je problém nadmerného prenikania dusičnanov do zdrojov pitnej vody, ktorý vyúsťuje do problému detskej methemoglobinémie (tzv. choroba modrých detí). Príklad uvádzame, preto lebo je modelovo typický a známa je i nadnárodná snaha o jeho riešenie, ktoré vyústilo do známej „Nitrátovej smernice“, tá je súčasťou komplexu Správnej poľnohospodárskej praxe.
Jednou z foriem praktického riešenia negatívnych dopadov konvenčného poľnohospodárstva je prechod k niektorej z alternatívnych foriem hospodárenia na pôde, pestovaniu rastlín a chovu zvierat. Alternatívne formy sa zvyknú označovať ako ekologické poľnohospodárstvo.