V čom spočíva vyššia kvalita živočíšných BIO produktov?
BIO mäso a mlieko prežúvavcov je veľmi bohaté na konjugovanú kyselinu linolovú (CLA). CLA sa pripisuje potenciál znižovať výskyt rakoviny a arteriosklerózy. Mlieko hovädzieho dobytka z ekologického chovu obsahovalo 3-krát toľko CLA ako u zvierat žijúcich v stajni, kŕmených silážou. BIO hovädzie a baranina vykazujú vyšší obsah viacnásobne nenasýtených MK. Pasením sa štvornásobne zvýši obsah omega-3-mastných kyselín v BIO mäse hovädzieho dobytka a baranov. Kyselina linolová je východzia zložka CLA. Obsahujú ju mnohé trávy a rastliny. Tie zvieratá, ktoré sa pasú, si vyberajú veľa rastlín, ktoré obsahujú kyslinu linolovú. Pri extenzívnom chove zvieratá pomalšie rastú a to vedie k zníženiu obsahu medzisvalového tuku a vyššiemu obsahu nenasýtených MK v tukových tkanivách.
U BIO vajec bol zistený vyšší obsah lecitínu a tuku. Obsah karotenoidov bol tiež výrazne vyšší, čo sa odvodzuje od zvýšeného prívodu karoténu trávou a inými rastlinami.
Vajíčka BIO kurčiat boli ťažšie (značne vyššia hmotnosť žĺtka).
Vajíčka, mlieko a mäso vykazovali nižšie obsahy reziduí pesticídov a antibiotík ako konvenčné vzorky.
Vo viacerých výskumoch malo konvenčné mlieko vyššie zaťaženie aflatoxínmi ako mlieko v kvalite BIO. Aflatoxín je hubovitý jed z rakovinotvorným účinkom .
Pri vykrmovacom pokuse, kde dávali potkanom geneticky zmenené zemiaky sa ukázalo, že transgénne zemiaky ovplyvnili rast aj imunitný systém mladých potkanov a vyvolali zmenu v črevnej stene a funkcii.
Vajíčka od sliepok s voľným výbehom ukazujú veľmi diferencovanú pohlcovaciu kapacitu pre biofotóny. Biofotónová emisia hovädzieho mäsa bola u zvierat, ktoré boli zabité bez stresu, nižšia. V systéme ekologického poľnohospodárstva sú sliepky pri voľnom výbehu viac vystavené slnku.
Zaťaženie stresom u sliepok držaných v klietkových chovoch sa dalo dokázať z vajec, na základe značne vyšších hodnôt P.